Kritik alt yapılarda siber güvenlik konusu, 24 Eylül’de gerçekleştirilecek 4’üncü e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde masaya yatırılacak.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; üreticiler, kullanıcılar, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 20 konuşmacı yer alacak. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilecek zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilecek etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edilecek. Etkinliği takip etmek isteyenler ise e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden canlı olarak izleyebilecekler. Ayrıca Türksat Kablonet aboneleri tanıtım kanallarından etkinliği canlı olarak takip edebilecekler.

Etkinliğin açılış konuşmalarını; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve e-Safe Kurucusu ve Zirve Başkanı Musa Savaş yapacak. Zirvenin kesinleşen konuşmacıları arasında ise İbn Haldun Üniversitesi Medya Bölüm Başkanı ve Gazeteci Dr. Hakkı Öcal, İstanbul Medipol Üniversitesi İYBF Dekanı ve Mobilsiad Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi ve Emekli Müsteşar Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ve CNK Global Siber Güvenlik Direktörü M. Kani Hacıpaşaoğlu bulunuyor.

Zirveyi; aralarında CEO’lar, CTO’lar, CSO’lar, siber güvenlik uzmanları, bilişim uzmanları, hukukçular, bilişim sistemi yöneticileri, adli bilimler alanında çalışan uzmanlar, medya temsilcileri ve akademisyenlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde siber güvenlik alanında çalışan personelin takip etmesi bekleniyor.

Etkinliğin bu yılki sponsorları da şimdiden kesinleşmeye başladı. Etkinliği destekleyecekleri kesinleşen sponsorlar arasında; Abaküs, DE-CIX, HAVELSAN, Keenetic, Privia Security, Wiseback, SoftwareONE, Strix Cyber Security, Trend Micro, Türk Telekom, Türksat ve ULAK bulunuyor.

Etkinlik ayrıca, pek çok STK ve medya kuruluşu tarafından önemli bir destek görüyor. Etkinliği destekleyen STK’lar arasında; Bilişim Medyası Derneği (BMD), Dijital Kalkınma Derneği (Dijikad), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD), Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD), SEDEC, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Teknolojik Grup, Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER), Teknolojide Kadın Derneği (wtech) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) var.

4’üncü e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin ana teması olan Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik, şu üç ana başlık bölümünde ele alınacak:Devlet, Ekonomi ve SavunmaTelekom ve UlaştırmaEnerji ve SağlıkÖnceki yıllarda gerçekleştirilen e-Safe Siber Güvenlik Zirvelerinin ana temaları ise şunlar olmuştu:1’inci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi (2017): Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası2’nci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi (2018): Kamudaki Siber Güvenlik Zafiyetleri3’üncü e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi (2019): Siber Terör ve Hibrit Savaşta Siber Güvenlik / Siber Savunma4’üncü e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi ile ilgili detaylı bilgiye, etkinliğin resmi web sitesi olan https://e-safe.org/ adresinden ulaşılabiliyor. COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde, etkinliği takip etmek isteyen basın mensuplarının, [email protected] adresiyle irtibata geçerek kayıt yaptırmaları gerekiyor.

e-Safe Zirveleri Hakkında
e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri, dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen ve gerçekleşmesi muhtemel güvenlik açıklarının değerlendirildiği, yerel sorunlara küresel bakış açısıyla odaklanan, Türkiye’nin yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği riskleri masaya yatıran ve alanında uzman konuşmacılarla konuların değerlendirildiği üst düzey bir etkinlikler bütünü olarak doğdu. Sürdürülebilirlik bakış açısı ile kurgulanan ve ilk kez 2017’de gerçekleştirilen e-Safe etkinlikleri, her yıl düzenleniyor. Yılda altı faz olacak şekilde tasarlanan e-Safe etkinliklerinin, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma olmak üzere ilk iki fazı hayatı geçirilmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda, e-Safe etkinliklerinin; Hack’n Code, KBRN ve Cyber Satellite fazlarının hayata geçirilmesi, tüm fazlar hayata geçirildikten sonra ise yıl içindeki zirvelerde elde edilecek sonuçların, birer bildiri halinde, yıl sonunda düzenlenecek bir kongrede yayınlanması hedefleniyor.