Rus hacker topluluğu Killnet, Telegram kanalı üstünden yaptığı duyuruda, ‘’Artık özel askeri siber savaş şirketi olacağız’’ ifadelerini kullandı.

Ukrayna-Rusya savaşının başlamasının ardından birden fazla ABD ve Avrupa Birliği hedeflerine yıkıcı DDoS saldırıları yapmış olan Killnet, aynı anda şu zamana kadar görülmüş olan en kuvvetli botnet ağlarından birine sahip olan bir grup konumunda duruyor. Geçtiğimiz günlerde NATO üyesi devletlerin kritik bilgilerini paylaşarak daha büyük oranda ses getirmeye devam eden grup artık fedakarlıklarının son bulduğunu ve devletler ile çıkar ilişkisi için özel kuruluşlara belli bir ücret karşılığı çalışacaklarını açıkladı.

‘Private Millitary Company/Özel Askeri Şirket’ kavramı genel anlamda Rusya aracılığıyla desteklenen paralı asker şirketi Wagner adına sıkça kullanılmayı sürdürüyordu. Killnet’in bu şekilde artık Rusya’da kurumsallaşmayı ve aramış olduğu itibarı geri kazanmak istediğini söylesek doğru olur.

Grup yöneticisi, vatanları olan Rusya’nın çıkarlarını koruyabilmek adına saldırıları düzenlemeyi sürdüreceğine ancak bunun artık destekçilerin bağışlarıyla yapılamayacağını dile getirdi. Buna ek olarak devletler ve özel kuruluşlardan emir almaya başladıklarını da ifade etti.

Asıl olarak hiç de sürpriz bir olay değildi. Savaşın başlamasından hemen öncesinde Killnet halihazırda paralı bir DDoS servisiydi. Operatörler saldırganların kullanım sağlaması adına aylık bin 350 dolara botnet hizmeti sunuyordu. Uzmanlar Killnet’in DDoS saldırılarının geçici bir durum olduğunu ve hedeflerin birkaç saat içerisinde normale döndüğünü belirtse de son NATO sızıntısından sonra küçük görülmemesi ve temkinli olunması gerektiğini ifade etti.