Hayatlarımızın giderek daha da dijitalleştiği bir dönemdeyiz. Masaüstü, dizüstü bilgisayar veya mobil cihazımızı kullanarak oturduğumuz yerden rahatlıkla alışveriş yapabiliyor, sosyalleşebiliyor, iletişim kurabiliyor, televizyon izleyebiliyor veya oyun oynayabiliyoruz. Peki bu hizmetlere bu kadar kolay erişebilmek için ne bedel ödediğimizin farkında mıyız?

Bu hizmetlerin çoğuna erişmek için bazı kişisel verilerimizi üçüncü kişilere teslim etmemiz gerekiyor. Bu bazen adımız, bazen e-posta adresimiz, bazen de kredi kartı numaramız gibi daha hassas bilgilerden oluşabiliyor. Ne olursa olsun tüm bunlar bizim kişisel verilerimizi oluşturur ve bizim hakkımızda bir şeyler ifade eden bu bilgilerin paylaşılması bazı riskler doğurur.

Neden mi? Çünkü saldırganlar sürekli bizim bu kişisel bilgilerimizi çalmanın ve para kazanmanın yolunu arıyorlar. Kullanıcıların çok hassas olan bu kişisel verilerini siber saldırganlardan korumak için bir an önce önemli adımlar atması gerekiyor.

Kişisel verileri çevrimiçi ve çevrimdışı olarak güvenli tutmaya yönelik
7 basit ve etkili ip ucu

1. VERİLERİNİZİ YEDEKLEYİN
Dijital verilerin kopyalarını tutmak, kişisel verileri korumanın en basit yöntemlerinden biridir. Ancak bu yöntem genellikle göz ardı edilir. Verileri yedeklemek, herhangi bir cihazın kaybolması, çalınması veya zarar görmesi halinde bilgi ve belgelerin güvende olacağı anlamına gelir. Harici bir sabit sürücü kullanılarak veriler kolayca yedeklenebilir.

2.AÇIK KABLOSUZ AĞLARI KULLANIN  
Wifi sinyalleri genellikle evin dışına kadar ulaşır, dolayısıyla bilgisayar korsanları için kolay bir hedef olur. Basit olmayan harf, rakam ve özel karakterlerin karışımından oluşan bir şifre kullanılarak bu duruma önlem alınabilir. Genel kullanıma açık kablosuz ağları kullanmaktan kaçınmalı ve eğer kullanılırsa da, site adreslerinin HTTP yerine HTTPS ile başladığından emin olunmalıdır. Çünkü HTTPS ile başlayan adresler daha güvenli bağlantı sağlamaktadır.

3. ANTİVİRÜS YAZILIMI KULLANIN
Kötü amaçlı yazılımlar birçok bilgisayarın başına bela olur ve virüsler, casus yazılımlar gibi risk faktörlerini içerir. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanın en iyi yolu, iyi bir antivirüs yazılımına sahip olmaktır.

4. ŞİFLERİ DÜZENLİ OLARAK DEĞİŞTİRİN 
Mevcut şifreler en az 15 karakter uzunluğunda olmalı ve sık sık değiştirilmelidir. Daha da önemlisi, şifreler cihazınızın yakınında yazılı olarak saklamamalı veya cihazın üzerine yazılmamalıdır.

5. DOĞUM GÜNÜ VE ADRES BİLGİLERİNİ YAYINLAMAYIN 
Sosyal medya hesaplarında yer alan adres, doğum günü gibi bilgiler kötü amaçlar için kolayca kullanılabilir. Bu riskin önüne geçmek için, doğum günü veya yaşanılan yer gibi bilgiler online platformlarda yayınlanmamalıdır.

6. KAMERA VE BLUETOOTH’U KONTROL EDİN 
Bilgisayar korsanlarının kapalı olduğu taktirde dahi kameraya erişmesinin mümkün olduğu unutulmamalıdır. Kullanılmadığı durumlarda kamera kapatılarak veya bilgisayar için bir kamera kapağı alınarak önlem alınabilir. Bluetooth ise korsanlar için açık bir kapı olabileceğinden Bluetooth da kapalı tutulmalıdır.

7. BELGELERİ TARAYIN VE YEDEKLEYİN
Çevrimdışı güvenlik özelinde ise, önemli belgeleri tarayarak ve bilgisayara kaydederek önlem alınabilir. Böylelikle, her şeyin hem dijital hem de basılı kopyalarına sahip olunacağından, olası bir risk karşısında veri kaybı yaşamanın önüne geçilecektir.