Türkiye’de kullanıcıları hedef alan siber saldırılar üzerinde yapılan son değerlendirmede kötü niyetli faaliyetlerin hafta sonu azaldığı tespit edildi. Pazar günleri firmaların güvenlik çözümleri ortalama yaklaşık 83 bin kullanıcıya yönelik saldırıları engellerken bu sayı hafta içi 122 bine çıkıyor. Uzmanlara göre bir bir tesadüf değil.

“Saldırganların kötü amaçlarına ulaşabilmeleri için genellikle klavye başında bulunan kişileri hedef alması gerekiyor. Pek çok tehdit e-posta yoluyla internete yayıldığından kullanıcıların kötü amaçlı bir e-posta ekini açması veya (kimlik avı sitesine yönlendiren) bir bağlantıya tıklaması hedefleniyor. İnsanlar dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını, mobil cihazlarını ne kadar fazla kullanırsa zararlı yazılım indirme ihtimalleri de o kadar artıyor.” diyen araştırmacılar, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ayrıca suçlular sık sık rastgele IP adreslerini tarıyor ve internette bulabildiklerine zararlı yazılım sızdırmaya çalışıyor. İyi haber ise kurumsal ağların çoğunda bu tip sızmaları önleyecek güvenlik çözümleri kullanılıyor. İşte bu nedenle, bu dönemde evde kişisel cihazlarıyla çalışanlara temel önlemler almalarını öneriyoruz. Bazı basit adımlarla kendinizi ve cihazınızı sorunlardan koruyabilirsiniz.”

Araştırmacılar, evden çalışanların alması gereken temel güvenlik önlemlerini de paylaştı:

1.     İşletim sistemi ve uygulamalar için çıkan güncellemeleri anında yapın.

2.     Kurumsal ağınıza bağlanmak için yalnızca yetkili bir VPN yazılımı kullanın. Herkese açık Wi-Fi ağlarını kullanıyorsanız bilinen ve yasal VPN yazılımlarından yararlanın.

3.     Web adreslerini her zaman kendiniz yazın.  Bağlantılara tıklamayın, e-posta eklerini açmayın veya istenmeyen mesajlara yanıt vermeyin.

4.     Verilerinizi internete bağlı olmayan bir harici sürücüde düzenli olarak yedekleyerek özel bilgilerinizin kaybolmasını önleyin.

5.     Yalnızca Google Play ve App Store gibi güvenilir kaynaklardaki veya iş yerinizin/eğitim kurumunuzun sunduğu güvenilir portaldaki uygulamaları kullanın. Tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayın.

6.     Mobil cihazlarınız da dahil olmak üzere tüm cihazlarınızı tanınmış bir internet güvenliği ürünüyle koruma altına alın.