Kaspersky tarafından hazırlanan Dijital gizliliği korumak: Kişisel güvenliği bir üst seviyeye çıkarın başlıklı rapora göre, Türkiye’de kullanıcıların %22’si kişisel bilgilerinin kendi rızaları dışında kullanıldığı bir vakayla karşılaştı. Bu istatistik kişisel bilgileri daha güvenli saklamanın önemini gözler önüne seriyor. Bu nedenle kişisel verilerin korunması için doğru bir yaklaşım sergilemek şart.

Gizliliği korumak, tespit edilmesi zor gizli işlevlerle donatılan özel taciz yazılımları nedeniyle şimdi daha da zorlaştı. Bu tür yazılımların bazıları kurbanların cihazlarında gizlice çalışacak şekilde tasarlanıyor. Bu yazılımlar, kurbanın kullandığı cihaz ne olursa olsun her tür veriyi toplayabiliyor. Mobil cihazların yanı sıra bilgisayarlar da bu yazılımların hedefinde. Bilgisayarda taciz yazılımlarıyla karşılaşan kullanıcıların sayısı 2019’da %35 artarak 37.000’in üzerine çıktı. Bunların 26.620’sinde casus yazılım araçları tespit edildi.

Kaspersky, kişisel bilgisayarların gizliliğini güçlendirmek için tüketici ürünlerine PC kullanıcıları için çeşitli özellikler ekledi. Özellikle, Windows için Kaspersky Security Cloud ürünündeki Hesap Kontrolü özelliği daha da güçlendirildi. Bu özellik artık, internet üzerindeki hesaplara giriş yaparken kullanılan e-posta adreslerini otomatik olarak kontrolden geçiriyor. Bu sayede kullanıcılar, kontrol etmek istedikleri e-posta adresini kendileri girmek zorunda kalmıyor ve zamandan tasarruf ediyor. Ayrıca kullanıcılar düzenli kontrol edilmesini istedikleri e-posta adreslerinden bir liste oluşturabiliyor.

Kaspersky Anti-Virus, Kaspersky Internet Security ve Kaspersky Total Security gibi geleneksel tüketici ürünlerinin yeni nesil sürümlerinde de bilgisayarlardaki taciz yazılımları gibi izinsiz takip teknolojileri daha etkili tespit ediliyor. Taciz yazılımı tespit edildiğinde kullanıcıya bir bildirim gönderen bu özellik, yazılımın silinmesini, göz ardı edilmesini veya güvenilir uygulamalar listesinden çıkarılmasını sağlayabiliyor. Windows için sunulan bu yeni özellik geçtiğimiz yılın sürümünü de destekliyor. Kaspersky, kullanıcıları Android cihazlarındaki tehlikelere karşı uyarmak için ticari casus yazılımlarını özel bir bildirimle haber vermeye geçtiğimiz yıl başlamıştı.

[1]Çocukları, iş arkadaşlarını ve akrabaları izlemek için kullanılabilen yasal casus yazılımı türlerinden biri. Ebveynler için kontrol araçları olarak tanıtılan bu uygulamalar çok daha geniş amaçlarla kullanılabiliyor. Cihaz sahibinin bilgisi olmadan yüklenen taciz yazılımları kurbanın kişisel bilgilerini, görsellerini, videolarını, kişi listesini ve konumunu gizlice bir komut sunucusuna iletiyor. Bu yazılımlarla üçüncü tarafların kişisel bilgileri kötüye kullanma tehlikesi doğuyor.