Dünyanın en geniş sosyal ağı Facebook’a yönelik eleştiriler hız kesmeden devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün Facebook ve Google’ın insanlık suçu işlediğine dair raporunun ardından dünyaca ünlü film yıldızı Sacha Baron Cohen, ABD’de Yahudi lobisinin önde gelen kuruluşlarından Anti-Defamation League’in bir etkinliğinde yaptığı konuşmada Facebook’a ağır eleştirilerde bulundu.

Cohen, Facebook’un reklam içeriklerinin doğruluğuna dair herhangi bir araştırma yapmadan yayınlamasını sorumsuzluk olarak değerlendirerek, sosyal medya platformunun 1930’larda var olması durumunda Hitler tarafından kullanılacağını öne sürdü.

“Eğer onlara ödeme yaparsanız, Facebook yalan olsa bile istediğiniz “politik ”reklamı yayınlar. Üstelik, bu yalanlarda maksimum etkiyi elde etmeniz için kullanıcıları mikro hedeflemenize bile yardımcı olacaklar. Bu çarpık mantık altında, eğer Facebook 1930’larda buralarda olsaydı, Hitler’in ‘Yahudi sorununa’ çözümüne dair 30 saniyelik reklamlar yayınlamasına izin verirdi.”

FACEBOOK’TAN CEVAP GECİKMEDİ

Facebook yayın ilkelerine göre, nefret, şiddet ve toplu cinayeti savunan fikirleri içeren yayınlar engelleniyor. Şirket, Cohen’e verdiği cevapta da nefret suçunun platformda yasaklandığını hatırlattı.

2020 Amerikan Başkanlık Seçimleri öncesinde, sosyal medya platformları siyasi reklam konusunda tavırlarını netleştiriyor. Twitter, siyasi reklam almayacağını duyurmuştu. Twitter’ın terör örgütlerine farklı yaklaşımı da kamuoyunda gündem oluşturmuştu.