Geçen ay Facebook yetkilileri, milyonlarca Facebook parolasının düz metin halinde saklandığını ve maskelenmediğini açıkladı. Bunun içerisinde binlerce Instagram parolasının da olduğu belirtildi.

Bir önceki rapora daha kötü bir haber eklendi ve rakamlar revize edilerek milyonlarca Instagram parolasının da aynı şekilde maskelenmeden, düz metin olarak saklandığı açıklandı.

Krebs araştırmalarının bir önceki raporunda, düzenli olarak güvenlik sorunları ile karşımıza çıkan teknoloji devi Facebook’un, yaklaşık 200 ila 600 milyon arasında kullanıcı parolasını düz metin halinde sakladığı belirtilmişti.

Ayrıca, incelenen erişim loglarından, 2000 mühendis veya ürün geliştiricinin düz metin kullanıcı parolalarını içeren veriler için yaklaşık 9 milyon dahili sorgu yaptığı anlaşılmıştı.

Bu araştırmanın ortaya çıkmasından sonra ilave loglara erişen ve Instagram parolalarının da okunabilir, düz metin olarak saklandığını fark eden Facebook yetkilileri bu durumun milyonlarca Instagram kullanıcısını etkilediğini düşündüklerini açıkladı. Öncekiler gibi, bu kullanıcılara da bilgilendirme e-postaları gönderileceğini belirttiler.

Şimdilik hiçbir Instagram kullanıcısının verilerine izinsiz erişim sağlandığının tespit edilememesine karşın, Facebook tüm kullanıcıları parolasını değiştirmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Yeri gelmişken biz de bir kere daha 3 basit parola kuralını hatırlatalım;

  1. Güçlü parola belirleyin
  2. Kullandığınız bir parolayı başka bir yerde kullanmayın
  3. En çok 90 günde bir parolanızı değiştirin