2020 yılı dijital trendleri bu yıl ve sonrasında yaşanacak teknolojik değişimlerin müjdesini veriyor. Ancak bu trendlerin içinde kişisel bilgilerin korunmasından güvenliğe kadar dikkat edilmesi gereken noktalar var:

5G 2020 yılına damgasını vuracak

5G’nin, kullanıcılardan çok birbiriyle konuşan IoT cihazların sayısının artmasına neden olacak. Kimi zaman çok kritik data toplayan bu cihazların başında her an biri olamayacağı için veriler, üçüncü taraflar tarafından ele geçirilmeye çok müsait. Hem ağlar üstünden, hem de fiziksel dünyada… 2020 yılında bu cihazların sayısı artarken bu tip güvenlik açıklarının da değerlendirilmesi gerekiyor.

Robot Asistanlar Yaygınlaşacak

Dünyanın farklı bölgelerinde robot hastabakıcılar, güvenlik görevlileri, hostesler ve garsonlar kullanılıyor. 2020 yılında ise bu teknoloji evlere girecek. Özellikle robot asistanlar gündelik hayattaki birçok işi kolaylaştıracak.

Peki hayatımızın en özel bölümlerinde bizimle olan ve teknolojisi itibarıyla her şeyi görmek ve kaydetmek durumunda olan bu cihazların içindeki bilgilerin çok iyi korunup saklanabileceğine emin miyiz?

Mobilde Daha Çok Oyun

Oyun sektörünün hacmi giderek büyüyor. Yeni yılda çok oyunculu mobil oyunlar önem kazanacak ve yeni oyunlar piyasaya sürülecek.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç şey var: Oyunlar daha çok teknolojide tecrübesiz çocuklar tarafından oynanıyor. Oyunların içine oyunla alakası olmayan birçok yazılım yüklenebiliyor. Bir de en önemlisi oyunların içindeki bazı reklam mekanizmaları umulandan çok daha fazla veri topluyor hepimizden…

Güvenlikten Sorumlu Drone’lar

2020 ve sonrasında drone’ların yetenekleri geliştirilecek. Sağlık, iş, eğitim, eğlence ve seyahat gibi alanlarda yaygın olarak kullanılacak drone’ların can kaybı yaşanabilecek durumlarda kullanılması da planlanıyor.

Uçan cihazların güvenliği ve bunların kişisel verilerin korunmasını nasıl sağlayacağı hiç konuşulmayan bir şey. Havada uçan cihazın bireylerin kişisel gizlilik alanımını bozmayacağının garanti edilmesi gerekiyor. Ne yazık ki şu ada bununla ilgili mevcut başka şeyler için hayata geçirilmiş kanunlar dışında bir garanti yok.