Nesnelerin İnterneti hızlı gelişen bir teknoloji. Gartner’ın tahminlerine göre 2025 yılına geldiğimizde tüm dünyada toplam yaklaşık 25 milyar IoT bağlantısı bulunacak. IoT teknolojisi evlerde ve şehirlerde daha rahat yaşamamızı sağlıyor, kaynak sorunlarını çözmeye yardımcı oluyor ve kurumların üretim performansını ölçmelerini, otomasyonu artırmalarını ve verimlerini yükseltmelerini sağlıyor. Tüm bunlar IoT sistemlerinin kritik önem kazanmasına neden oluyor. Bu nedenle bu sistemlerde yaşanabilecek bir sorunun şirketlere ve insanlara olumlu etkileri ortadan kaldırmasına izin vermemek gerekiyor.

Hazırlanan rapora göre, IoT platformu kullanımının tüm dünyada neredeyse her sektörde arttığını ortaya koydu. Bu alanda en büyük artışı konaklama (2018’de %53’ken 2019’da %63’e), sağlık (%56’dan %66’ya) ve finans (%60’tan %68’e) sektörleri gösterdi. 2019’da BT ve telekomünikasyon (%71) ve finans (%68) sektörleri diğer IoT platformları akıllı şehirler, şebekeler, ulaşım ve lojistik gibi birçok farklı alanlarda kullanılabiliyor. Ayrıca üretim otomasyonu, bağlantılı ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri için de IoT platformlarından yararlanılıyor.

Potansiyel siber güvenlik risklerine ve yaşanan vakalara rağmen IoT kullanımı artmaya devam ediyor. Yapılan ankette, Türkiye’deki şirketlerin %47’si bilgisayar dışındaki bağlantılı cihazlara yönelik saldırılarla karşılaştığını dile getirdi. Sensörler ve akıllı cihazlar; işle ilgili veriler veya müşterilerin kişisel bilgileri gibi hassas bilgilerin de yer aldığı terabyte’larca veri topladığından bu saldırılar kritik hale geldi. IoT platformları trafik, güç veya ulaşım gibi kritik sistemlerle de bağlı olabildiğinden bu platformların sürekliliği ve bütünlüğünün sağlanması hayati önem taşıyor.

Industrial Internet Consortium Direktörü Dr. Richard Soley“IoT ilk heyecan dönemini geçti. Artık heyecan kalmadı demek doğru olmaz fakat bugün önümüzde uygulayacağımız çok ciddi teknik ve kurumsal süreç sonuçları bulunuyor. IIC yaptığı testlerin sonuçlarını yayınlamaya başladı bile. Sektörlerin aşması gereken en büyük zorluk değişime karşı gösterilen direnç. Verimli değişim için gereken radikal adımları atmakta zorlanıyorlar. Endüstriyel IoT her dikeyde büyük değişimler anlamına geliyor. Kurumların buna ayak uydurması gerekiyor.” dedi.