8 milyon Google Play Store Kullanıcısı İçin Ciddi Uyarı!

Google’ın Android işletim sisteminde yer alan kötü hedefli yazılımlar son birkaç haftadır teknolojinin gündeminde yer alıyor. Son olarak Trend Micro’daki emniyet araştırmacıları, Google Play Store’da reklam yazılımını kullanan 85 programın kötü niyetli olduğunu açıkladı. Daha da kötüsü, tehlikeli Android programları 8 milyondan çok Play Store kullanıcısı doğrulusunda kullanılıyor.

Milyonlarca Play Store Kullanıcısı Tehlikede

Google Play Store içersinde yer alan kötü hedefli yazılımlar kendini oyun ya da fotoğrafçılık programı gibi gösteriyor. Söz hususu programları görmek amacıyla buraya tıklayabilirsiniz.

Belirtilen programlar simgelerini saklıyor ve yüklendikten aşağı yukarı 30 dakika sonra kullanıcının telefonunda bir kısayol oluşturuyor. Konuyla alakalı açıklama yapan Trend Micro mühendisi Ecular Xu, programların kullanıcını davranışlarını takip ettiğini ve özel teknikler kullandığını söyledi.

Hem de program kullanıcının cihazın kilidini açıp açmadığını da denetim ediyor. Birey kilidi açtığı vakit istenmeyen tanıtımlar ekranda beliriyor. Kullanıcının reklamı kapatmadan evvelce tamamını izlemesi gerekiyor.

Yapılan bildirime göre; kullanıcıların, telefona sonradan eklenen kısayolu farketmeleri ve kaldırmaları gerekiyor. Son olarak, programları saklı kalmak amacıyla ‘Java yansıması’nı kullandığını da belirtelim.