On binlerce Amerikan askerinin kredi kartı bilgisi çalındı, ordu açıklamayı Facebook’tan yaptı

Dünyanın değişik yerlerinde askeri üsleri bulunan Amerikan ordusunun başı bir kez daha siber saldırganlar ile dertte. ABD’nin sınır dışındaki askeri varlıklarını hedef alan terör saldırılarına karşı her türlü tedbiri almaya çalışan Pentagon yetkilileri bu sefer hiç beklemedikleri bir şekilde gafil avlandılar.

Güney Kore’de bulunan 8. Ordu’ya mensup askeri personelin de aralarında bulunduğu 1 milyon kişinin kredi kartı bilgisinin siber saldırganlar tarafından ele geçirildiği ve dark web’de satışa sunulduğu açıklandı.

Askeri yetkililerin resmi Facebook hesabından yayınladığı uyarıya göre, saldırganların hukuksuz şekilde ele geçirdiği kredi kartı bilgilerinin arasında 38 bin Amerika kayıtlı kredi kartı bilgisi de bulunuyor.

ABD’nin Güney Kore’deki askeri üslerine de hizmet veren bir kredi kartı birliğinin sistemlerine yaklaşık 3 ay önce izinsiz erişim sağlanmasının ardından yaşanan olayda askeri personele ait diğer kişisel verilerin saldırganların eline geçmesinden endişe ediliyor.

Güney Kore sık sık siber saldırılara hedef olan bir ülke olarak biliniyor. Teknik olarak hala savaşta olduğu komşusu Kuzey Kore’nin siber alandaki agresif tavrı Güney Kore’nin kamu ve özel kurumlarının sistemlerine ağır siber saldırılar olarak yansıyor.

Kuzey Kore’ye siber saldırı kapasitesini geliştirmede müttefiki Çin destek veriyor. Pekin Yönetimi’nin ABD’nin askeri ve kamu personelinin kişisel verilerini ele geçirmeye yönelik siber operasyonları geçmişten bu yana iki ülke arasındaki en önemli sorunlar arasında yer alıyor. 2015 yılında yaşanan OPM saldırısında yüz binlerce Amerikalı kamu personelinin kimlik bilgileri Çinli hackerların eline geçmişti.

Konuyla ilgili bir soruşturma başlayan Kore Siber Suçlar Birimi, kredi kartı bilgilerinin mayıs ayının sonundan bu yana dark web’de satışta olduğunu duyurdu.