ABD Federal İletişim Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, artık Çin Telekom ürünleri ‘ulusal güvenlik’ nedeniyle yasaklandı. Artık Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua’nın elektronik ekipmanlarının ‘kabul edilemez’ bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamada, ‘’ABD Federal İletişim Komisyonu, güvenilmez iletişim ekipmanlarının sınırlarımız içinde kullanılmasına izin verilmemesini sağlayarak ulusal güvenliğimizi korumaya kararlıdır. Bu yeni kurallar, Amerikan halkını telekomünikasyonu içeren ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerimizin önemli bir parçası .’’ ifadeleri yer aldı.

Yasağa göre; Hytera, Hikvision ve Dahua firmalarının devlet kullanımına ve kritik altyapı tesislerinin gözetimine yönelik cihazlarının satışına ilişkin uyguladıkları güvenlik önlemlerini belgelemesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca sadece ABD’nin değil Birleşik Krallık’ın da benzer bir hareketle Çin’den temin edilen görsel gözetim sistemlerinin ‘hassas’ devlet sistemlerine kurulmasını yasaklaması dikkat çekti.