Rusya ve ABD arasında uluslararası siber güvenlik konularını ele almak için yapılan çalışmaların yeniden başladığı duyuruldu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, iki ülke arasında 2017’de başlayan fakat askıya alınan görüşmelerin yeniden başladığını açıkladı.

Bortnikov, Soçi’de gerçekleşen 13. İstihbarat Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) ile orta düzeyde temasların sürdüğünü kaydetti.

SEÇİMLERE MÜDAHALE YÜZÜNDEN ABD ÇEKİLMİŞTİ

Siber alanda sürekli çekilme halinde bulunan iki ülke siber alanda harekât tarzlarını belirlemek için 2017 yılında görüşmelere başlamıştı. Fakat Rusya’nın 2016 yılında ABD’de yapılan başkanlık seçimlerine müdahalesinin ortaya çıkması ve Rus vatandaşların seçimlere müdahale etmek için siber operasyonlar düzenlemek suçlamasıyla iddianame hazırlanması iki ülke arasındaki ilişkileri germiş, görüşmeler ABD’nin çekilmesinin ardından sona ermişti.

Soçi’de yapılan görüşmelerde siber güvenlik konularının da ele alındığını vurgulayan Bortnikov, güvenlik ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Cenevre’de aktif şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Portnikov, iki ülkenin olası terör saldırıları konusunda bilgi alışverişini de sürdürdüğünü sözlerine ekledi.