ABD idaresi devlet kurumlarının Çinli şirketler Huawei, ZTE Corp, Hytera, Hikvision ve Dahua’dan ürün almasını yasakladı.

Huawei yetkilileri, yasağın anayasaya idealliği hususu ile ilgili mücadeleye devam edileceğini duyururken, Hikvision ise şirketin etkinlik gösterdiği tüm ülkelerde yasalara ve kurallara uyduğunu bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri idaresi, devlet kurumlarının Çinli şirketler Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua’dan ürün almasını geçici olarak yasakladı.

Reuters’de yer alan habere göre, ABD idaresinin söz hususu teknoloji firmalarına uyguladığı yeni yasak, Trump idaresinin geride bıraktığımız senedan bu yana Çinli şirketlere uyguladığı baskının yeni bir adımını oluşturuyor. Yasak kapsamında Trump idaresi, Huawei de dahil olmak üzere devlet kurumlarının Çinli teknoloji şirketleri ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua’dan ürün almasına geçici olarak yasak getiriyor.

Yasak, geride bıraktığımız sene ABD’de kabul edilen “Ulusal Savunma Yetki Yasası” kapsamında değerlendiriliyor. Yasa, ABD’de kamu kaynakları ile “üstü örtülü” telekomünikasyon şirketlerinden ekipman ve servis alınmasını kısıtlamıştı.

Huawei şirketinden oluşturulan bildirimde yasağın anayasaya idealliği hususu ile ilgili mücadeleye devam edileceği belirtildi. ABD hükümeti, 5G alt yapı hizmetleri de veren Huawei firmasının etkinliklerinin Amerikan halkının verilerini tehlikeye attığını iddia etmişti. Huawei ise ABD idaresinin şirkete yönelik “Çin adına casusuluk” iddialarını ret ediyor.

Yasaklanan beş şirketten biri olan Hikvision’dan oluşturulan bildirimde ise şirketin etkinlik gösterdiği tüm ülkelerde yasalara ve kurallara uyduğu kaydedildi. Açıklamada, “Hikvision, ürünlerinde ABD hükümeti doğrulusunda mecburi kılınan koşullara uymak amacıyla çaba sarf ediyor.” ifadeleri kullanıldı.