Rus asıllı teknoloji milyarderi Vladislav Klyushin, ABD’deki 2016 seçimlerine müdahale konusunda kritik bilgilere sahip olmaktan yargılanırken, BT yöneticisinin, ABD tarafından yakalanması Kremlin’e bir darbe olarak nitelendirildi.

Boston’daki ABD’li yetkililer, aylardır takip ettikleri Klyushin’i ‘içeriden bilgi sızdırmak’ ile suçladı.18 Aralık’ta İsviçre’den iade edilen Klyushin, şirket gelirleri hakkında gizliliği ihlal edilmiş bilgilerle yasadışı olarak on milyonlarca dolarlık işlem yapmakla yargılanıyor.

Yargılama sürecinde oldukça ilginç bir gerçek daha ortaya çıktı. Klyushin’in, sadece içeriden bilgi sızdıran biri değil, aynı zamanda Kremlin için çalışan bir kişi olduğu da gelen bilgiler arasında. Rus hükümetinin üst kademeleriyle çalışan bir bilgi teknolojisi şirketi yönettiği, 18 ay önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den onur madalyası aldığı duyuruldu. Söz konusu şahsın, yakın zamanda yakalanıp ABD kolluk kuvvetlerine teslim edilen en üst düzey Kremlin görevlisi olduğu belirtildi.

Moskova’da Kremlin’e ve güvenlik güçlerine yakın olan kaynaklara göre, Rus istihbaratı, 41 yaşındaki Klyushin’in, 2016 ABD seçimleri sırasında Demokrat Parti sunucularını kesmek için bir Rus hack saldırısıyla ilgili belgelere erişebildiğinin altını çizdi.

Klyushin’in İsviçre’deki avukatı Oliver Ciric, müvekkilinin sahip olabileceği belgeler hakkında hiçbir şey bilmediğini ifadelerine ekledi. Ciric bir röportajında, müvekkilinin ABD makamları tarafından arandığını, çünkü kendisinin onlarca yıl parmaklıklar ardında kalmasını önleyebilecek Rusya’nın 2016 seçim korsanlığı hakkında içeriden bilgi sahibi olduğuna inandıklarını vurguladı. Ciric, Klyushin’in bilgi sızdırma ve ‘varsayımsal seçim müdahalesi’ suçlamalarıyla ilgili olarak masum olduğunu söylediğini de belirtti.

Klyushin’in ABD merkezli avukatı Maksim Nemtsev ise, kefalet başvurusunda müvekkilinin ‘hükümetin davasına yasal, profesyonel ve ilkeli bir şekilde itiraz etme niyetinde olduğunu’ söyledi. Klyushin geçtiğimiz günlerde Boston Federal Mahkemesi’ndeki duruşmaya lockup’tan video bağlantısı aracılığıyla katıldığı ve duruşmada  beyaz bir tişört giydiği ve bir tercüman aracılığıyla konuştuğu açıklandı. Ancak hakim davayı erteledi ve Klyushin’in avukatından ek evraklar hazırlamasını istedi.