Zerodium, güvenlik araştırmacıları veya şirketler tarafından bulunan güvenlik açıklarını çözüm önerileri ile birlikte raporlayan ve ilgili kuruluşlara sunan bir şirkettir.

Zerodium bu hafta fiyat listesini güncelledi ve bu listeye göre tespit edilen Android güvenlik açıkları IOS güvenlik açıklarına göre değer kazanmış durumda.

Zerodium’a göre Android üzerinde keşfedilen güvenlik açıkları 1 yıl öncesine kadar araştırmacılara $200.000 kazandırabilirken, yeni açıklanan listeye göre Android üzerinde keşfedilen açıklıklar araştırmacılara $2.5 milyon kazandırabilecek.

Bunun yanında IOS üzerinde keşfedilen güvenlik açıkları ise araştırmacılara $2 milyon kazandırabilir. Ayrıca Zerodium, işletim sistemi farketmeksizin mesajlaşma uygulamaları üzerinde tespit edilecek olan güvenlik açıkları için de listesini güncelledi.

Bu uygulamalar üzerinde kullanıcı etkileşimi olmaksızın tespit edilecek olan Remote Code Execution güvenlik açıkları ve Whatsapp ile iMessage uygulamalarında tespit edilecek olan Local Privilege Escalation güvenlik açıklarının değeri $1.5 milyon olarak açıklandı. Eğer kullanıcı etkileşimi gerekirse Whatsapp için $1 milyon, iMessage için ise $500.000 ödül alınabilecek.

RAMİN KARIMKHANI