Son yıllarda e-ticaret hızla büyüyor. Türkiye’de internette geçirilen ortalama süre 7 saatken sosyal medyada ise 2 saat 51 dakika ve buna karşılık 2019 yılında e-ticaret yüzde 39 büyüyerek 83.1 milyar TL’lik hacme oluştu. Özellikle korona dolayısıyla evde kaldığımız bu süreçte, evimizin temel ihtiyaçlarının yanı sıra kişisel ihtiyaçlarımızı da internetten yaptığımız alışverişle karşılıyoruz. Önümüzde hayatımızın en kıymetlileri annelerimizin, Anneler Günü var. Onlara özel güzel hediyeyi alabilmek için bu kez geçen seneye oranla online alışverişi tercih edeceğiz. Bankalar arası Kart Merkezi (BKM)’nin verilerine göre Anneler Günü’nde 2019’da internetten yapılan kartlı ödemelerin tutarı 76.1 milyar TL’yi bulurken, 2018’e göre kartlı ödemelerde yüzde 18 artış yaşandı. Bu sene ise kartlı ödemelerdeki tutarın 2 kat artması bekleniyor. Kartlı ödemelerin 3’te 2’si kuyumculuk, elektronik eşya, giyim ve aksesuar sektörlerinde görüldü. Mezo Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, “2019’da e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 5.3’den yüzde 6.2’ye çıktı. Koronavirüs dolayısıyla e-ticaretin büyüme oranında beklentiler revize edildi ve bu oranın yüzde 10’lara çıkması bekleniyor. Anneler Günü’nde online alışverişte hareketlilik yaşanacaktır. Koronavirüs nedeniyle giyim ve spor malzemeleri, gıda, temizlik ürünleri alışverişlerindeki yoğunluktan sonra Anneler Günü dolayısıyla diğer ürün gruplarında da canlılık söz konusu olacaktır.” derken, internetten alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıralıyor:

  • E-ticaret’ten sonra sosyal medyadaki alışverişlerin de sayısı artmaya başladı. S-ticaret’te de birçok kullanıcı Anneler Günü’ne özel indirimler ve hediye alternatifleri sunacaktır. Yanlış ürün gönderimi, ürünün ele geçmemesi gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız, güvenilir kullanıcılardan alışveriş yapın.
  • Alışveriş yapmadan önce mutlaka alabileceğiniz hediye alternatiflerine yönelik bir liste oluşturun ve ürünün fiyatının birkaç yerden karşılaştırın.
  • E-ticaret dolandırıcıları Anneler Günü gibi özel günlere istinaden basit e-ticaret siteleri kurup, olmayan ürünleri satabilirler. Sitenin SSL sertifikası ve güven damgası olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli.
  • Sitede mutlaka 3D Secure kullanılmalı. Kredi kartıyla yapılan alışverişe SMS ile onay verilmesi anlamanı gelen 3D Secure, tüketici kadar satıcıyı da korumaktadır.
  • Sanal kart kullanıp bu kartın limitini de alışveriş tutarınız ile sınırlayın.
  • Alışverişinizi kendi cihazlarınızdan yapın ve halka açık Wi-Fi noktalarından alışveriş yapmamaya banka hesaplarınıza ulaşmamaya çalışın.
  • Güvenilir ve bilinir internet sitelerinden alışveriş yapın. Kurumsal olmayan firmalar satış sonrası destek konusunda da sorun yaratabilirler.
  • Bir ürünün satış rakamının ne kadar gerçekçi olabileceğini göz önünde bulundurun. 1000 TL’lik bir ürünün 80 TL’ye kadar düşmesi gerçek değildir.
  • Banka hesap bakiyenizi kontrol edin. İşlemler içinde sizin tarafınızdan yapılmamış işlemler olup olmadığını mutlaka kontrol edin.