M1 işlemcili Apple bilgisayarlara bulaşan bir virüs tespit edilirken, bu virüsün antivirüs yazılımı tarafından tespit edilmesinin zor olduğu vurgulandı.

2021 yazında, siber güvenlik şirketi Intezer’den uzmanlar, SysJoker adlı yeni bir virüs keşfettiğini açıklamıştı. Yeni kötü amaçlı yazılımın yalnızca Windows ve Linux’ta çalıştığına inanılıyordu ancak bu yazılımın macOS çalıştıran bilgisayarlarda da etkili olduğu ortaya çıktı.

Intezer’in yayınladığı rapora göre, SysJoker adlı virüsün kendisini bir video dosyası olarak gizlediğini ve Apple, Intel işlemcilerinde program kodunu içerdiği ifade edildi.

Bilgisayar korsanlarının, herhangi bir bilgisayara bu arka kapı virüsünü bulaştırdıktan sonra bilgisayarlara erişim sağlayabildiği duyuruldu. Kötü amaçlı yazılımın, MAC adresi, kullanıcı adı, seri numarası ve IP adresi gibi verileri topladığının da altı çizildi.

SysJoker’ın bilgisayara girdikten sonra kendisini bir işletim sistemi güncelleme dosyası olarak gizlediği ve sistem her başlatıldığında deveye girdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Aralık 2021’e kadar da bu kötü amaçlı yazılımın herhangi bir güvenlik aracı tarafından tespit edilemediği belirtilirken, Apple bilgisayarlara yönelik virüslerin hala nadir olduğu, ancak bu tehditlerin ivme kazandığı ise dikkat çekti.