iOS 14 güncellemesiyle birlikte kullanıcı gizliliğine önem verdiğinin altını çizen Apple, siber güvenlik araştırmacılarının hedefi oldu. Siber güvenlik araştırmacıları, Apple’ın iPhone Analizi özelliği kapalı olsa da kişisel verileri kendi sunucularına gönderdiğini öne sürdü.

iPhone Analizi olarak tanımlanan Apple özelliği, kullanıcıların donanım ve yazılım verilerini incelemesine olanak sağlıyor, daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyordu fakat siber güvenlik araştırmacıları, bu özelliğin kapatılsa da insanların incelendiğini ifade etti. Apple’ın iddiası ise bu özelliğin kapatılabildiği yönünde. Yapılan araştırmalara göre, bu özellik kapatılsa da Apple cihazlardan veri toplamaya devam ediyor.

Apple resmi web sitesinde yaptığı açıklamada, ‘’iPhone Analizi; donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda bilgiler, performans istatistikleri ve uygulamaları kullanma şekliniz hakkındakiş verileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin bireysel olarak teşhis edilmesini sağlamaz. Kişisel verileriniz, gizlilik koruma tekniklerine tabi oldukları için ya hiç tutulmazlar ya da Apple’a gönderilmeden önce raporlardan silinir. Ayrıca bu özelliği kapatabiliyorsunuz.’’ ifadelerini kullandı.

Siber güvenlik araştırmacıları ise hem App Store hem de Apple Müzik başta olmak üzere bazı iPhone uygulamalrını inceledi ve gizlilik ayarlarını değiştirdikleri halde verilerin Apple’a gönderildiğini vurguladılar. ‘’Gönderilen verilerin ayrıntı seviyesi Apple gibi bir şirket için şok edici.’’ diyen uzmanlar; hangi uygulamaların arandığı, hangi reklamların göründüğü ya da bir uygulamada ne kadar vakit geçirildiği gibi verilerin ve buna benzer hassas verilerin paylaşıldığını söylediler.