Google bazı Android telefonların zararlı yazılım yüklü olarak dağıtıldığını kabul etti.

“Triada” adındaki zararlı yazılım, bir truva atı. Bu yazılım siber suçlulara arka kapı bırakarak enfekte olmuş cihazlara erişimi sağlıyor. Öncelikle Çin’de üretilmiş akıllı telefonlarda rastlanıyor.

Google ilk olarak 3 yıl önce rastladığı Triada isimli truva atına karşı Play Protect kullanarak bir koruma sağladı. Bu koruma sonrasında truva atı zaman içerisinde gelişerek tespiti daha zor hale geldi.

İlk kez 2017 yılında tespit edilen versiyonunda pek çok akıllı telefon üreticisi tarafından fark edilmeyen, Andorid içerisine modüller indiren ve kuran bir arka kapı log işlevi barındırıyor.

Hedefte Hangi Telefonlar Var Bilinmiyor

Hangi akıllı telefon üreticilerinin hedef alındığı ve hangi modellerin etkilendiği hala resmi olarak açıklanmadı. Bleeping Computer ise Mart ayında Triada yazılımını Leagoo, Doogee, Vertex, Advan, Cherry Mobile ve diğer üreticilerde tespit ettiğini duyurmuştu.

Sibersavascephesi haberine göre; Android güvenlik ekibi sistem güncellemelerini sağlamak ve Triada’nın izlerini yok etmek için tüm üçüncü taraf kodlarının gözden geçirildiğini ve kaynağına kadar izlendiğini aynı şekilde benzerlerinin de araştırıldığını belirtti.