Rus ordusunu durdurmak isteyen hacktivistler, Belarus demir yolunu hack’lediklerini öne sürdü.
Uluslararası basında çıkan haberlere göre, Rusya’nın bir süredir Belarus demir yollarını kullanarak Ukrayna sınırına askeri ekipman yığınağı yaptığı ve personel konuşlandırdığı görülüyor.

Belaruslu hacker’lar ülkelerinin demir yollarının olası bir Rusya işgaline karşı, demir yolu sistemini fidye yazılım aracılığı ile kitlediklerini ifade etti. Doğruluğu teyit edilirse fidye yazılımının ilk kez bu amaçla kullanıldığı görülecek.

Ukrayna’nın işgal edilme ihtimaline karşı ülkelerinin Rusya’nın askeri yığınak yapma operasyonuna verdiği desteğe engel olmak isteyen hacker’lar, sistemi yeniden açmak için ise Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun Rus birliklerine yardım etmeyi bırakmasını şart koştu.

Kendilerini Cyber Partisans şeklinde adlandıran grup, Twitter’dan verdikleri mesajda, ‘terörist’ Lukaşenko’nun Rus askerinin geçişine izin vermesi sebebiyle demir yollarını kendilerinin kilitlediklerini belirtti. Tweet’te sistemin tekrar işler hale getirilmesi için tıbbi desteğe en fazla ihtiyaç duyan 50 siyasi tutuklunun serbest bırakılması ve Rus askerlerinin ülkeleri üzerinde geçiş yapmalarının engellenmesi şartı koyuldu.

Güvenlik firması SentinelOne’da tehdit araştırmacısı olan Juan Andrés Guerrero-Saade, teyit edilmesi durumunda yaşanan son saldırının fidye yazılım anlatısında bir dönüm noktası olarak tarihe geçeceğini söyledi. Fidye yazılımlarının ticari işletmeler için finansal bir tehdit unsuru olduğunu dile getiren Guerrero-Saade, bu yöntemi ‘devrimci mücadele olarak ezilenler için araç’ işleviyle görmeye alışık olmadıklarını da vurguladı.