Son zamanlarda yüksek oranda hedeflenen BEC saldırısında, bilgisayar korsanları, üç İngiliz özel sermaye şirketini, dolandırıcıların erişebileceği banka hesaplarına toplam 1,3 milyon dolar havale etmeye kandırmayı başardı. Bu saldırıya maruz kalan yöneticiler bazı girişimlerle bir yatırım anlaşması yaptıklarını düşünüyorlardı.

Hacker News ile en son soruşturmasını paylaşan siber güvenlik firması Check Point’e göre, aktarılan toplam havale tutarının yaklaşık 700.000 doları saldırganlar tarafından kalıcı olarak alındı ve araştırmacılar hedeflenen firmaları zamanında uyardıktan sonra geri kazanılan miktar geri döndü.

Araştırmacılar, “bu saldırının ardındaki sofistike siber suç çetesi” tekniklerini en az birkaç yıl süren faaliyetlerden birden fazla saldırıya dayandırıyor. Korsanların kullandıkları tekniklerinin yalnızca başlangıçta saldırıya uğrayan kuruluş için değil, aynı zamanda benzer alan adını kullanarak iletişim kurdukları üçüncü taraflar için de ciddi bir tehdit oluşturulduğu dile getiriliyor.

Bilgisayar korsanları tarafından başlatılan saldırılar çoğunlukla ABD, Kanada, İsviçre, İtalya, Almanya ve Hindistan’da bulunan imalat, inşaat, hukuk ve finans sektörlerini hedef alıyor.