Adını popüler kültürün bir ikonu Kurbağa Pepe’den alan yeni bir Ethereum tabanlı token PEPE’nin Nisan ayında 500 kat yükselmesiyle yeni bir memecoin sezonuna girdik.

İnternet şakalarından ilham alan kripto paralara memecoin deniyor. Bu kripto para birimleri genellikle yatırımcılar tarafından ciddiye alınmaz, ancak, şakaya dahil olmak isteyen topluluklar seslerini duyurmakta başarılı olabiliyorlar.

Ünlü milyarder Elon Musk’ın bile dahil olduğu memecoin, toplam piyasa değeri 18,7 milyar doları buldu ve tüm memecoin pazarı spekülasyonlar ve piyasa manipülasyonlarıyla bir mayın tarlasına benziyor. Dolandırıcılıklar ise memecoin piyasasının olmazsa olmazlarından.

Memecoin sezonuyla zengin olma hayali kuranları dolandırmayı başaran bir kişi son 1,5 ayda 114 memecoin dolandırıcılığı gerçekleştirdi. Dolandırıcılıktan çalınan fonlar her seferinde aynı adrese gönderildi.

Bir ERC-20 adresi kullanan dolandırıcının ele geçirdiği kripto paraları Coinbase hesaplarına gerçekleştirdiği transferler, işlem geçmişinden takip edilebiliyor.

Söz konusu adres, bu dönemde Coinbase hesabına yaklaşık 320 ETH (602 bin 202 ABD doları/11 milyon 542 bin 585 TL) transferi gerçekleştirdi.

Coinbase hesaplarına transfer gerçekleştirebilmek için dünyanın neresinde olursanız olun kimlik doğrulama yapılması gerektiği için, dolandırıcının kimliğinin Coinbase tarafından açıklanması bekleniyor.

Kaynak: www.dijitalekonomi.com.tr