Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğrayan kripto para borsası olan Bitmart CEO’su Sheldon Xia pazartesi günü bir açıklama yaptı.
Sheldon Xia, saldırganların borsanın sıcak cüzdanlarının özel anahtarlarını ele geçirdiğini, böylelikle kripto paraları çaldıklarının altını çizdi. Xia, borsanın güvenlik kontrollerinin en kısa sürede tamamlayacaklarını, saldırıdan zarar gören kullanıcılarının fonlarını ise iade edeceklerini açıkladı.


CEO ayrıca, 7 Aralık tarihiyle birlikte Bitmart’ın para çekme ve yatırma işlemlerini kademeli olarak aktif edeceğini ifade etti. Saldırıyı ilk olarak duyuran siber güvenlik şirketi Peckshield ise, çalınan fonların, ETH’ye dönüştürmek için merkezsiz kripto para borsası 1inch’i kullandığını ve sonrasında da Tornado Cash mikser hizmetlerini kullanarak kimliğini gizlediğini söyledi. Çalınan fonların bir Ethereum karıştırma hizmetine aktarıldığı açıklandı. Bu hizmetin, paranın nereye gittiğini takip etmeyi çok zorlaştırdığının altı çizildi.

Saldırı, platformun sıcak cüzdanlarını, özellikle Ethereum ve Binance Akıllı Zincir tabanlı cüzdanları hedef alırken, saldırının 150 milyondan daha fazla zararla atlatıldığı hakkında tartışmalar başladı. CEO Sheldon Xia ise, saldırıdan küçük bir yüzdenin çalındığını vurgulamaya devam etti. Xia, kripto borsasının cumartesi gecesi büyük çaplı bir hack’e kurban giden kullanıcılara kendi cebinden para iadesi yapacağını sözlerine ekledi.