Bluetooth’un Ne Kadar Tehlikeli Bir Teknoloji Olduğunu Gösteren Araştırma

Günümüzün popüler teknolojilerinden bir tanesi olan Bluetooth’un riskleri, ABD’de düzenlenen DEF CON etkinliklerinde yeniden masaya yatırıldı. Özellikle de kablosuz kulaklıkların riskleri, kullanıcıların sağlıklarını etkileyebilecek düzeylerde.

Teknolojinin en etkili kullanılan nimetlerinden bir tanesi Bluetooth. Bu teknolojiyi kablosuz kulaklıklar, dosya aktarımları, otomobillerin multimedya sistemleri gibi pek çok alanda kullanmaktayız. Ancak bilim insanlarına göre Bluetooth teknolojisinin güvenlik riskleri çok yüksek ve mümkün olduğunca kullanılmaması gerekiyor.

Aslına bakılacak olursa Bluetooth teknolojisi topluma açık alanlarda riskli. Bunun nedeni, Bluetooth teknolojisinin doğasından kaynaklanıyor. Bu teknolojinin kullanımı sırasında iki farklı cihaz eşleştiriliyor ve bu iki cihaz birbirleriyle bağlantılı bir şekilde çalışıyor. Dosyalar gönderilebiliyor, veri aktarımları yapılıyor. Yanlış bir cihazla eşleşilmesi durumundaysa türlü sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ancak uzmanlara göre durum sanılandan çok daha ciddi.

1993 yılından beri düzenli olarak düzenlenen “DEF CON” isimli hacker konferansı, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Las Vegas eyaletinde bir kez daha düzenlendi ve Bluetooth konusu yeniden masaya yatırıldı.

DEF CON etkinlikleri kapsamında özellikle de kablosuz kulaklıkların Bluetooth bağlantılarına yer verildi. Araştırmacılar, fazlasıyla savunmasız olan bu tür ürünlerin risklerini açıkladılar. Yapılan açıklamalara göre bilgisayar korsanları, bu tür cihazlardaki açıkları sömürerek kullanıcılara saldırabilirler. Üstelik bu saldırılar, kullanıcıların sağır olmalarına neden olabilir.

Bluetooth’un riskleri sadece bununla da sınırlı değil. Yapılan son araştırmalara göre bilgisayar korsanları, Bluetooth üzerinden gönderilen verileri hem kendilerine çekebiliyor hem de verilerin içeriklerini değiştirebiliyorlar.

Üstelik Bluetooth’un sorunları sadece Android işletim sistemi veya güvenliği az olan ürünlerde de ilgili değil. Araştırmacılara göre güvenlikle daima övünen Apple’ın da başı, Bluetooth nedeniyle dertte. Uzmanlara göre Apple’ın AirDrop hizmeti de bilgisayar korsanları tarafından sömürülebiliyor ve bu durum, kullanıcıların kişisel verilerinin (bu verilere telefon numaraları da dahil) ele geçirilmesine neden olabiliyor.

Risklere rağmen güvende kalmak mümkün

Bluetooth, fazlasıyla riskli bir teknoloji olabilir ancak yine de bu risklerden korunmak mümkün. Üstelik Bluetooth’un risklerinden korunmak fazlasıyla basit. Gereksiz olduğu durumlarda cihazınızın Bluetooth bağlantısını kapatmak.

Ancak bu durum Bluetooth kulaklıkların risklerini ortadan kaldırmıyor. Bu durumdan kurtulmak içinse yapılabilecek tek şey kablosuz kulaklıklardan uzak durmak veya güvenlikleri geliştirilmiş ürünleri tercih etmek.