Çin, NSA’nın TAO birimini Askeri Araştırma Üniversitesi’ni hack’lemekle suçladı.

Çin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nı (NSA), Xi’an kentindeki havacılık ve askeri araştırma odaklı bir üniversiteye siber saldırı düzenlediğini öne sürdü. Ulusal Bilgisayar Virüsü Acil Müdahale Merkezi (NCVERC) geçen hafta bulgularını açıkladı ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) bir siber savaş istihbarat toplama birimi olan Özel Erişim Operasyonları Ofisi’ni (TAO) ülke içinde bulunan kuruluşlara karşı binlerce siber saldırıyı düzenlemekle suçladı.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Çinli yetkililer, ‘’ABD’nin davranışı Çin’in ulusal güvenliğini ve vatandaşların kişisel bilgi güvenliği için ciddi bir tehlike oluşturuyor. En güçlü teknolojilere ve yeteneklere sahip bir ülke olan ABD’nin, diğer ülkelere hırsızlık ve siber saldırılar düzenlemek için hünerini bir avantaj olarak kullanmayı derhal bırakmalı, küresel siber uzay yönetimine sorumlu bir şekilde katılmalı ve siber güvenliği savunmada yapıcı bir rol oynamalıdır.’’ ifadelerini kullandılar.

Ayrıca TAO’nun, SunOS Unix tabanlı işletim sistemi için eğitim kurumlarında ve ticari şirketlerde kullanılan sunucuları OPEN Truva Atı olarak adlandırdığı şeyi kurmak için bir güvenlik açığı kullandığı da öne sürüldü.