ABD basınında çıkan son haberlere göre, Coinbase ve ABD Göçmenlik Ofisi (ICE) arasında Eylül 2021’de 1,36 milyon dolar değerinde, Coinbase kullanıcı verilerinin paylaşılması üzerinde bir anlaşma yapılmış. Haberin yayılmasının ardından Coinbase, verilerin tamamını satmadıklarını ve müşteri veri takip sisteminin ABD hükümeti kuralları gereği oluşturulduğunu vurguladı.

Kriptonun temel özelliklerinden biri anonimliktir. Bu, hem iyi hem de kötü amaçlarla kullanılıyor. Kötü, çünkü anonimlikten faydalanmak isteyen bazı kötü niyetli insanlar para taşımak için bunu kullanıyor. İyi yanı ise normal insanların da finansal faaliyetlerini birilerinin gözetimi altında yapmaktan korumak için bu yöntemi kullanmasıdır. Ancak, Coinbase anonim verileri insanlarla eşleştirmeyi başarmış gibi görünüyor. İnternet sağlayıcınız veya Facebook ve Google gibi merkezlerinden elde edilen kişisel verilerinizi çapraz referans alarak anonim veriler ile eşleştirebiliyor.

Gelecekte olabilecek veri sızıntısını engellemek için ne yapabiliriz?

Veri erişim noktalarının sayısını en aza indirmek için yapılabilecek şeyler var. Bunlardan biri, maalesef yazılım VPN’i kullanmak değil.

Çevrimiçi kimliğinizi korumanın en güvenli yolu, bir donanım VPN’i kullanmaktan geçiyor. Ayrıca veri sorununa daha kriptolu bir yaklaşım benimsiyor. VPN yazılımlarının verileri nerede sakladıkları ve verilerin ne kadar güvende olduğu tartışmaya açıkken, donanım VPN’ler ile kişisel verilerinizin sorumluluğu ve sahipliği kendinizde olabilir.

ABD’li merkezi kripto şirketlerinin kullanıcı hesaplarına getirdikleri erişim kısıtlamaları, öz gözetim konusunu gündeme getirdi. Anonim verilerin satılması haberleri ise aynı yaklaşımı çevrimiçi kimliğimiz için de uygulamamız gerektiğini ispatlamış durumda. Donanım VPN’ler şu anda en iyi seçenek gibi görünse de, kesin bir güvenlik sağladığı garanti değil. Bununla birlikte, büyük şirketler için üretilmiş donanımlar bireysel kullanıcılar ve küçük işletmeler için rahatsız edici kurulum ve bakım maliyetleri getirebilir.