Bir güvenlik firmasının yayınladığı rapora göre, 2016 yılında ABD Başkanlık seçimlerine müdahale etmek için kullanılan yöntemler internetteki gizli forumlarda hizmet olarak satılmaya başlandı.

Dezenformasyon uzmanları ‘yer altından’ çıktı: 1850 dolara karalama kampanyası

Satılık dezenformasyon” hizmetleri adı verilen, iş insanları ve siyasetçileri hedef alabilen ‘medya kampanyalarında’ asılsız haberlerin web sitelerinde yayınlanmasından sosyal medyada bu haberlerin yayılmasına kadar çeşitli konularda hizmet çeşitleri bulunuyor.

Recorded Future’a bağlı olarak çalışan Insikt grubun araştırmacıları sahte bir şirket kurarak bir Rus gruptan 1850 dolar karşılığında medya kampanyası yürütmesini istedi. Araştırmacılar, anlaştıkları Rus gruptan kurdukları firmanın online reputasyonunu yükseltmelerini isterken, başka bir gruptan da 4200 dolar karşılığında şirket hakkında karalama kampanyası düzenlemelerini talep etti.

Araştırmacılar kampanya yapan Rus ekiplerin profesyonel bir dile sahip olduklarını ve müşterilerine servisleri hakkında kibarca bilgi verdiklerini belirtti. Müşterilere sunulan hizmetlerin fiyatları da oldukça ilginç.

Örneğin bir sosyal medya gönderisi için 8 dolar, bir yazının altına yapılacak her 10 yorum için 100 dolar veya bir medya kaynağı ile iletişim kurmak için 65 dolar talep ediliyor. Araştırmacıların temas kurduğu iki ekip de batılı hedefler üzerinde yapılan çalışmalarda tecrübeli olduklarını iddia etmiş.

Ekiplerden birinin bir web sitesi olması ve müşterilerine bu site üzerinden hizmetleri hakkında bilgi vermesi bu işlerin o kadar da ‘underground’ yürümediği değerlendirmesine yol açtı. Foreign Policy Research Institute uzmanı Clint Watts, 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerinde Internet Research Agency’nin etkili olmasının ardından bu tür dezenformasyon kampanyalarına yönelik talebin arttığını kaydetti.

ARTIK ŞİRKETLER DE HEDEFTE

Rusya’nın St. Petersburg kentinde özel bir şirket görünümüne sahip Internet Research Agency, sosyal medya üzerinden yürüttüğü kampanya ile ABD seçimlerini etkilemekle suçlanıyor. IRA Putin’in trol fabrikası olarak anılmasına yol açan olaylar sonrasında, ABD Siber Komutanlığı 2018 ara seçimlerinde IRA’ya siber saldırı düzenleyerek internet bağlantısını kesmişti.

Uzmanlar, sadece devletleri ve kamuoyunun gözü önündeki bireyleri değil, aynı zamanda şirketleri de hedef alan ‘uydurma haber’ ve dezenformasyon kampanyalarına ilginin başladığına dikkat çekti.