Artan teknoloji kullanımı ile birlikte siber güvenlik gittikçe önem kazanmaya başladı. Siber saldırıların özellikle hedef aldığı kişisel veriler ve bu verilerin korunmasıyla ilgili olarak farkındalık yaratan çalışmalar yapan e-Safe, 5’inci e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’ni düzenliyor.

Kişisel veri ihlalleri ve siber tehditlere karşı alınması gereken önlem detaylarının konuşulacağı 5’inci e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde bu yıl ‘’Dijital Çağda Kişisel Verilerin Korunması’’ konusu ele alınacak. 

e-Safe, Türkiye’nin yakın gelecekte sürekli gündemine girecek olan kişisel verilerin korunmasıyla ilgili yapılması gerekenleri, alanında uzman 17 konuşmacıyla 17 Mayıs 2022 günü fiziksel olarak gerçekleşecek zirvede değerlendiriyor. Fiziksel olarak gerçekleştirilecek olan zirvede sadece “Protokol ve Açılış” başlıklı bölüm e-Safe’in resmi YouTube kanalından canlı yayınlanacak. 

Son zamanlarda dijital dünyada yer alan birçok şirket, kullanıcıların gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle yüklü para cezalarına çarptırıldı. Özellikle internette gördüğümüz kişisel verilerin gizliliğinde yaşanan ihlal vakaları gündemden düşmüyor. Birçok kullanıcı; kişisel verilerini korumak için dijital uygulamaların mikrofon, kamera, konum bilgilerine erişimine izin vermiyor. Ancak uzmanlara göre bu önemler, mahremiyetin korunması için yeterli değil. 5’inci e-Safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi’nde alanında uzman kişiler, dijital çağda yaşanan bu veri ihlallerine değinecek ve alınacak önlemlerden bashedecek. 

Zirve, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’in açılış konuşmasıyla başlayacak.