Dijital Gündem’in 22 Nisan 2020’de gerçekleştirdiği, “Salgınla Mücadele Sürecinde Kişisel Verilerin Korunması” konulu ilk video konferansın konuğu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir oldu. Prof. Dr. Bilir, etkinliğin moderatörü ve Bilişim Medyası Derneği (BMD) Başkanı Musa Savaş’ın yönelttiği şu soruları yanıtladı:

 1. Kişisel verilerin dünyadaki ve ülkemizdeki geçmişinden söz eder misiniz?
 2. Kişisel verilerin korunması alanında sürekli bir yenilenme ihtiyacı hissedilmiş, bunun sebebi nedir?
 3. Kişisel Verilerin Korunması Kanununun amacı nedir?
 4. Kanun kimleri kapsamaktadır?
 5. Kişisel veri ne demektir?
 6. Hangi veriler özel nitelikli kişisel veridir?
 7. Kişisel verilerin korunması ne anlama gelmektedir?
 8. Genel olarak 6698 sayılı Kanunu hangi başlıklar altında inceleyebiliriz? Kanunun özellikleri nelerdir?
 9. Kanunun temel ilkeleri nelerdir?
 10. Salgınla birlikte kişisel verilerin korunması alanında hangi konu başlıkları ön plana çıktı?
 11. Bu dönemde bireyler kişisel verilerini koruyabilmek için nelere dikkat etmeli?
 12. Kişisel Verileri Koruma Kurulunun COVID-19 sürecinde yayınladığı kamuoyu duyurularından kısaca bahsedebilir misiniz?
 13. Uzaktan çalışma ve eğitim sürecinde kişisel verilerin güvenliği adına nelere dikkat edilmelidir?
 14. Bu süreçte video konferans gibi yöntemler çokça kullanılıyor. Bu tür uygulamalar kullanılırken göz önünde bulundurulması gereken hususlar nelerdir?
 15. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de COVID-19 salgınının önlenmesi için, konum ve iletişim bilgisi işleyen mobil uygulamalar kullanılabiliyor. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bu konuda neler söylemek istersiniz?
 16. Yine salgın ile mücadele sürecinde sağlık verilerinin işlenmesi konusunda bilmemiz gerekenler nelerdir?
 17. Kanunda teknik ve idari tedbirlerin alınması gerektiğinden bahsediliyor. Teknik ve idari tedbirlere birkaç örnek verebilir misiniz?
 18. COVID-19 sürecinde evde bulunan çocukların da kişisel veri güvenliği önemli. Bu konuda ebeveynlere hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
 19. Küresel bazda düşünecek olursak bu süreç bittiğinde kişisel verilerin korunması hangi noktada olacak, önemini koruyacak mı yoksa başka önceliklere mi yer verilecek? Kişisel verilerin korunması biraz daha arka planda mı kalacak? Bu husustaki düşünceleriniz nelerdir?
 20. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki yükümlülükler aynı şekilde devam ediyor mu?
 21. Son olarak şunu sormak isterim; çünkü zaman zaman bunun tartışması yapılıyor. 6698 sayılı Kanun teknoloji kullanımını kısıtlayan bir Kanun mudur?

Tüm bu soruların yanıtlarını, Youtube kanalımızda yayınlanan, aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.