Dünyanın konuştuğu iddia: İsrail gizli servislerinin Beyaz Saray’ın çevresine gözetleme cihazları yerleştirerek istihbarat toplamaya çalıştığı iddia edildi. İsrail, Beyaz Saray’ın çevresine cep telefonlarını dinlemek için cihazlar yerleştirdiği söyleniyor.

ABD’de yayınlanan Politico dergisinin üç resmi yetkiliye dayandırarak yayınladığı habere göre İsrail, ‘StingRays’ denilen minyatür gözetleme cihazlarını Beyaz Saray çevresine yerleştirerek cep telefonlarının lokasyonları, konuşmaların içerikleri ve veri akışını yakalamaya çalıştı. İsrail’in hedefinde Trump ve danışmanları vardı.

Dergiye konuşan yetkililerden biri, istihbarat operasyonunun ne kadar başarılı olduğuna dair net bir sonuca sahip olmadıklarını iletti. Diğer bir deyişle İsrail’in Beyaz Saray’ı gözetlemekte başarılı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in Beyaz Saray’ı dinlediğine inanmadığına söyleyerek iddiaları fahiş bir yalan olarak niteledi.

İsrail’de yapılacak seçimler öncesinde böyle bir haberin çıkması dikkat çekti. Politico, olayın Beyaz Saray yönetimi tarafından bilinmesine rağmen Trump yönetiminin İsrail’e tepki vermemesini de eleştirdi.

2006 yılında ABD Savunma Bakanlığı çalışanı Lawrence Franklin, ABD’nin İran politikaları ile ilgili gizli belgeleri İsrail’e vermekten ötürü 13 yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra bu cezası 10 ay ev hapsine çevrilmişti.