2019 yılının en aktif zararlı yazılım botneti olarak bilinen Emotet zararlı yazılımı, Şubat 2020’de yeni bir spam kampanyasıyla devam ediyor. Cryptolaemus, CSIS, Malwarebytes, Abuse.ch ve Spamhaus gibi siber güvenlik şirketleri tarafından, Emotet zararlı yazılımının yeni spam kampanyasını kullandığı doğrulandı.

Emotet zararlı yazılımının, öncelikle ABD ve İngiltere’ye phishing saldırı tekniklerini kullanarak spam kampanyası başlattığı ve spam kampanyasının şu ana kadar yaklaşık 80.000 mesaj gönderdiği belirtildi. Emotet Truva Atı’nın, kurbanın bilgisayarına indirmesi ve yüklemesi için makroları kullanan zararlı Word ve Excel belgelerini içeren e-postaları gönderdiği açıklandı. Ayrıca zararlı yazılım, kurbanın e-postasını çalan, diğer bilgisayarlara yayılan veya ele geçirilen bilgisayarı spam göndermek amacıyla kullanan modülleri barındırır.

Emotet zararlı yazılımından korunmak için, mail adresinize gelen her mesaja veya kampanyaya itibar edilmemelidir. Gelen mesajların gerçek sahibinden gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Mail adresinize gelen mesajda herhangi bir dosya indirmeniz gerekirse, indirilen dosyayı çalıştırmadan önce güncel ve lisanslı antivirus yazılımlarına taratılmalıdır.