2021 siber suçluların şu ana kadar en çok gelir elde ettikleri yıllardan biri oldu. Geride bıraktığımız yılın sadece ilk yarısında yaklaşık 19 milyar kayıt ifşa edildi. Yeni yıla başlarken, dijital hayatımızı da gözden geçirmemiz, yeni kararlar almamız gerekiyor. ESET, yeni bir yıla başlarken siber güvenlikle ilgili değiştirilmesi gereken 10 alışkanlığı belirledi ve Maramiro’ya aktardı. 
 
İyi bir güvenlik anlayışı, kimlik dolandırıcılığı ve maddi kayıp riskinin azalması anlamına geliyor. Bu dolandırıcılıkların maliyeti, 2020 yılında 56 milyar ABD dolarına ulaştı ve dolandırıcılıkların çoğu çevrimiçi ortamda gerçekleşti. Sorunun büyüklüğünü anlayabilmek için ABD Kimlik Hırsızlığı Bilgi Merkezi verilerinin göz önüne alındı. Verilere göre, ABD’deki kimlik hırsızlığı kurbanlarının üçte biri dolandırıcılık nedeniyle yiyecek almak veya faturalarını ödemek için yeterince paralarının olmadığını belirtiyor.

ESET uzmanları, 2022’de siber hijyenin artırılarak dikkatli davranılmasını ve aşağıda paylaşılan 10 kötü alışkanlığın bırakılmasını önerdi.

ESET uzmanları, bu kötü alışkanlıkları şu şekilde sıraladı: ‘’Güncel olmayan yazılımlar kullanmak, zayıf parola güvenliği, herkese açık Wi-Fi ağı kullanmak, tıklamadan önce düşünmemek, güvenli olmayan web sitelerini kullanmak, tüm cihazlarda güvenliği kullanmamak, iş ve özel hayatı paylaşmak, telefondan bilgileri paylaşmak, akıllı telefonları korumamak ve yedekleme yapmamak.’’