Kasım ayında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda toplantıya katılan Facebook temsilcileri, baskı olduğu taktirde temsilcilerini geri çekebileceklerini söyledi.

Meta platformlarının, Türkiye’deki yatırımları, içerik politikaları hakkında milletvekillerine bilgilendirmelerde bulundu. Hazırladığı raporda, Facebook ve Instagram’da içerik kaldırma talepleri alındığında insan hakları dikkate alınarak içerik kaldırımı yaptığının altını çizdi. Ayrıca Facebook’un politikalarının herkese eşit olduğunu vurgulaması dikkat çekti.

Temsilciler; finansal bilgiler, adres bilgileri ve tıbbi bilgiler de dahil olmak üzere fiziksel veya finansal zarara yol açabilecek kişisel verileri veya yasa dışı kaynaklardan elde edilen gizli bilgilerin olduğu içeriklerin kaldırıldığını açıklarken, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri gibi kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından hedef alınma olasılığı daha yüksek olan kişi gruplarına da güvenlik programı aracılığı ile koruma konusunda yardımcı olduklarını vurguladı.

Türkiye’de yürürlüğe giren sosyal medya yasasının ardından, Türkiye’de temsilci ataması zorunlu hale gelmişti. Facebook ve Instagram, bu yasaya uyum için Türkiye’de tüzel kişilik atayarak temsilci belirledi. Facebook tarafından TBMM’ye gönderilen raporda, temsilci atama kararının Facebook’un Topluluk Standartlarını veya hükümet taleplerinin değerlendirilmesine yönelik küresel görüşünü değiştirmediğini kaydetti, baskıyla karşılaşılması halinde temsilcinin geri çekileceği belirtildi.

Facebook, “İçerik kaldırma politikalarına yönelik baskıyla karşılaşmamız halinde temsilciyi geri çekeceğiz. Global Network Initiative üyesi olarak taahhütlerimiz ve Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeleri de dahil olmak üzere politikalarımıza uygun olarak hükümet taleplerini incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Kısıtladığımız içeriğe dair detayları mevcut şeffaflık süreçlerimiz doğrultusunda raporlamaya devam edeceğiz. Türk toplumuna ve Türkiye’de ifade özgürlüğü ve diğer insan haklarını korumaya dair bağlılığımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.