Whatsapp uygulamasının sahibi Facebook, İsrail menşeli NSO Group şirketine dava açtı.

İsrail şirketi NSO Group’un Whatsapp üzerinde bulduğu sıfırıncı gün zafiyetini kullanarak kurbanların cihazlarına, Pegasus Spyware (casus yazılımı) yazılımını yükleyerek cihazları ele geçirmişti. Whatsapp, mayıs ayında çıkan sıfırıncı gün zafiyetinin bir saldırganın popüler mesajlaşma servisinin çağrı yapma işlevini kullanıp kurbanlarını arayarak, kurbanların cihazına zararlı yazılımı yüklediğini keşfetti.

Facebook’un yeni bir davası, NSO Group’un zararlı yazılımı geliştirmeye devam edip savunmasız Whatsapp sunucularını kullanarak yaklaşık 1400 mobil cihaza zararlı yazılımı göndermek için kullandığını iddia etmesidir.

Citizen Lab’ın araştırması sırasında, NSO Group zararlı yazılımından kaynaklanan, en az 20 ülkedeki insan hakları savunucularını ve gazetecileri hedef alan saldırı tespit edildi.

Mahkeme belgelerine göre, saldırının dünya çapında en az 100 insan hakları savunucusu, gazeteci, siyasetçi ve diğer sivil toplum üyelerini hedeflediğini belirtmektedir. Whatsapp Başkan Yardımcısı Will Cathcart, NSO Group’un yapmış olduğu eylemin ABD Bilgisayar Sahterkarlığı ve Suistimal Yasasına dahil olmak üzere çeşitli ABD eyalet ve federal yasalarını ihlal ettiğini belirtmektedir.

Sedat KIZILÇINAR