Geçtiğimiz aylarda çok konuşulan İsrailli şirket NSO’nun casus yazılımı Pegasus, ABD tarafından satın alındı.

New York Times gazetesinin 2019 yılında ileri sürdüğü Trump yönetiminin altında olan FBI tarafından Pegasus casusu yazılımının satın alındığı iddiası doğrulandı.

Guardian gazetesine açıklama yapan FBI, Pegasus casus yazılımının edinildiğini doğrularken; “Gelişmekte olan teknolojilerden ve ticari araçlardan haberdar olmak için satın alınıldı.” ifadelerini kullandı. Pegasus’u ‘yalnızca ürün test etme ve değerlendirme’ amacıyla satın aldıklarını belirten kurum, Pegasus’un ‘yanlış eller’e düşmemesi için satın alındığını öne sürdü.

FBI, ‘sınırlı bir lisans’ ile satın aldığını belirttiği Pegasus casus yazılımını herhangi bir soruşturmada kullanmadığını açıklarken; “Herhangi bir soruşturmayı yürütmek için Pegasus kullanılmadı. FBI, yalnızca ürün testi ve değerlendirmesi için sınırlı bir lisans aldı.” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte isminin açıklanmaması koşuluyla Guardian’a konuşan ve FBI anlaşması hakkında yakın bilgisi olan bir kişi, anlaşmanın, ABDli yetkililer ile NSO arasındaki ‘uzun bir müzakere sürecinden’ sonra gerçekleştiğini iddia etti. NSO’nun yazılımı üzerinde ne kadar kontrolü elinde tutacağına odaklanan bir anlaşmazlık yaşandığını, FBI’ın NSO’nun kendi mühendislerinin teknolojiyi kurmasını  ve casus yazılımı kendi sistemlerine entegre etmek istemediği de gelen iddiaların arasında yer aldı.

Kaynak, FBI’ın Pegasus’u kullanmadığını iddia ederken, “Hiç kullanmıyorlardı. Açmadılar bile. Ama parasını ödemeye devam ettiler ve yenilemek istediler. Bu bir yıllık bir test projesiydi ve yaklaşık 5 milyon dolara mâl oldu. Ayrıca 4 milyon dolar daha yenileme parası verdiler.” ifadelerini kullandı.
Yakın zamanda ABD’nin, Pegasus casus yazılımının arkasında olan İsrailli NSO Group’u ticari kara listeye alması ve ülkede firmayla ticaret yapılması yasaklanması ise dikkat çekti.

NSO Group yaptığı açıklamada, bu açıklamadan ötürü ‘dehşete düştüklerini’ belirterek teknolojilerinin ABD ulusal güvenliğini ‘terörizm ve suçlardan uzak tuttuğunu’ vurguladı. Bu sebeple FBI’ın Guardian’a yaptığı açıklamanın şaşkınlıkla karşılandığını belirtti.