Geçtiğimiz ay ABD ‘de bir emniyet kurumu AvosLocker fidye yazılım grubunun saldırısına uğradı. Fidye yazılımcıları emniyetle karşı karşıya gelince şifre çözücü yayımlamak zorunda kaldı.

Fidye yazılım grubu, mağdur edilenin bir devlet kurumu olduğunu öğrenmesi üzerine ücretsiz olarak şifre çözücüyü sağladı.

AvosLocker, polislere şifre çözücüyü sağlamasına rağmen çalınan dosyaların listesini ve bu ihlali nasıl keşfettiklerini paylaşmayı reddetti. AvosLocker grubunun bir üyesi, hedeflerinde kimlerin olduğu konusunda hiçbir politikaları olmadığını, ancak genellikle devlet kurumlarını ve hastaneleri şifrelemekten kaçındıklarını vurguladı.

AvosLocker operatörü yaptığı açıklamada, “Ancak, bazen bir bağlı kuruluşun ağı biz görüntülemeden önce kilitleyeceğini unutmamalısınız.” şeklinde konuştu.

Uluslararası kolluk kuvvetleri operasyonları, geçen yıl boyunca fidye yazılımı üyelerine ve para aklayıcılarına yönelik çok sayıda iddianame ve tutuklama ile sonuçlandı. Bu tutuklamalar arasında REvil, Egregor, Netwalker ve Clop fidye yazılımı çetelerinin üyeleri yer aldı. Bu artan baskının, DarkSide, BlackMatter, Avaddon ve REvil saldırıları da dahil olmak üzere çok sayıda fidye yazılımı grubunun kapanmasına yol açan olumlu bir etkiye sahip olduğu görüldü.