Google, 2019 yılının 3. Çeyreğinde, 12.000 kullanıcının hesaplarına yönelik phishing saldırısı yapıldığını belirledi ve saldırıdan etkilenen 149 ülkedeki kullanıcıları uyardı.

Google Threat Analysis Group (TAG) tarafından yayınlanan bir raporda, hedeflenen kullanıcıların yüzde 90’ından fazlası phishing saldırılarına maruz kaldığı açıklandı. Bu saldırıların, devlet destekli hackerlar tarafından gerçekleştirdiği bildirildi.

Google tarafından paylaşılan haritaya göre devlet destekli phishing saldırılarına en çok ABD, Pakistan, Güney Kore ve Vietnam gibi ülkeler maruz kalmıştır.

Google’ın TAG ekibi, istihbarat toplama, fikri mülkiyeti çalma, yıkıcı siber saldırılar, muhalifleri, gazetecileri ve aktivistleri hedef alma ya da koordineli dezenformasyon konusunda 50’den fazla ülkeden 270 devlet destekli hacker grubunu takip etmektedir.

Google, genellikle aktivist, gazeteci, politikacı gibi kullanıcılarına ait hesaplara mail yoluyla uyarılarda bulunmuştur. Google, saldırılardan etkilenen kullanıcıları APP programına teşvik etmektedir. Donanımsal güvenlik anahtarı kullanan, phishing ve account hijacking saldırılarına karşı en güçlü korumayı sağlayan Advanced Protection Program (APP) adındaki program, önemli kişilerin hesaplarını güvende tutmak için tasarlanmıştır.

Sedat KIZILÇINAR