25 milyar dolarlık hissesini geri alacağını söyleyen Google’ın hisse fiyatları uçarken, firmanın günlük geliri de açıklandı. Alphabet’in bir günlük kazancı bile şirketin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Google, bu yılın 2. çeyreğinde gelirlerini %19 arttırdı. Firmanın kârı ise 3 kattan fazla artış gösterdi. Google’ın hisselerinin 25 milyar dolarlık kısmını geri almaya karar vermesiyle birlikte şirketin hisseleri %8’in üzerinde bir değer artışı sergiledi.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’ten gelen açıklamalara göre, şirketin Nisan-Haziran dönemi gelirleri %19 artış gösterdi ve 38.9 milyar dolar gibi bir rakama ulaştı. Şirketin aynı dönemdeki net kârı ise 9.9 milyar doları buldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 3.2 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Google, bu yılın ilk yarısında gelirlerini geçen yıla kıyasla 11.5 milyar dolar arttırarak 75.3 milyar dolara çıkardı. Net kârı da 15.6 milyar dolar oldu.  

Google, bu rakamlara göre günlük 418 milyon dolar civarında bir gelir elde ederken, firmanın günlük net kârı ise 92 milyon dolar oldu. 

Google CEO’su Sundar Pichai, sonuçları değerlendirdi. Kendi temel hizmetleri yanında yapay zeka ve bulut gibi alanlarda da ürün ve yenilikleri olmasının bu büyüme rakamlarını körüklediğini söyledi.

Google ayrıca 25 milyar dolarlık hissesini geri alacağını da açıkladı. Bu açıklamanın ardından şirket, Amerikan borsası NASDAQ’da işlem gören hisselerinde büyük artış yaşadı. Google hisseleri, 1132 dolardan 1226 dolara tırmandı. Firmanın piyasa değeri de 852 milyar dolara yükseldi.