2021’de Kaspersky’nin algılama sistemleri günde 380 bin kötü amaçlı yeni dosya keşfetti. Bu 2020’ye kıyasla yüzde 5,7’lik artışa işaret ediyor. Bu büyüme, diğer faktörlerin yanı sıra dünya çapında kullanılan cihaz sayısındaki sürekli artışla da bağlantılı olduğu açıklandı.

Kaspersky tehdit algılama sistemleri, geçtiğimiz 12 ayda günlük ortalama 380 bin yeni kötü amaçlı dosya keşfetti. Bu bir önceki yıla göre 20 binlik büyümeye karşılık geliyor. Geleneksel olarak çoğu tehdit, Windows işletim sistemlerine özgü bir dosya biçimi olan WindowsPE dosyaları aracılığıyla gerçekleşti. Ancak 2021’de siber suçlular Linux işletim sistemiyle ilişkili tehditleri her zamankinden daha aktif bir şekilde yaymaya başladı. Tespit edilen Linux kötü amaçlı yazılımlarının ve istenmeyen yazılımların sayısı yüzde 57 arttı.

Kaspersky sistemleri tarafından tespit edilen tehditlerin yarısından fazlası sınıflandırılmamış truva atlarından oluşuyordu. Birçok tehdit türünün hacminde 2021’de 2020’ye kıyasla bir azalma gözlenirken, truva atı indiriciler 2020’ye kıyasla yüzde 2,24 arttı. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar özellikle tehlikeli, çünkü bu programlar kurbanın cihazına daha karmaşık kötü amaçlı yazılımlar göndermek için tasarlandı. Ayrıca tespit edilen solucan sayısında gözle görülür bir artış oldu ve payları yüzde 9’a ulaştı. Bu programlar sistemi ihlal ettikten sonra kendi kendini çoğaltabiliyor ve bağımsız olarak yayılabiliyor. Son olarak virüsler yüzde 27 büyümeyle paylarını yüzde 10’a çıkardı.

Dijital okuryazarlığı geliştirmenin ve güvenlik çözümlerini güncel tutmanın kullanıcılar için son derece önemli olduğunu söyleyen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Denis Staforkin; “Geçtiğimiz yıl boyunca önceki yıla kıyasla günde 20 bin daha fazla kötü amaçlı dosya keşfettik. Bu beklenmedik bir durum değil. Uzaktan çalışmanın dünya genelinde benimsenmesi nedeniyle çevrimiçi etkinlik hala zirvede. Çevrimiçi operasyonlara geçiş dünya çapında daha fazla cihazın kullanıldığı anlamına da geliyor. Bu, daha geniş bir saldırı yüzeyine ve tehditlere daha fazla maruz kalmaya yol açıyor.” şeklinde konuştu.