ABD ile Çinli teknoloji firması Huawei arasındaki gerilim azalarak devam ederken, Huawei bugün gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı 2019’da uzun zamandır beklenen yeni işletim sistemini tanıttı.

Huawei’den ‘yerli milli’ işletim sistemi: HarmonyOS

HarmonyOS adı verilen mikro çekirdek tabanlı işletim sistemi ile ilgili olarak konuşan Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Kullanıcıların tüm cihazlarda ve senaryolarda bütünsel olarak akıllı deneyim bekledikleri bir döneme giriyoruz. Bunu desteklemek için, çapraz platform yetenekleri gelişmiş bir işletim sistemine sahip olmanın önemi son derece açık. Bu ihtiyaca yönelik olarak, farklı cihaz ve platformlarda kullanılabilen, düşük gecikme süresi ve güçlü güvenlik özellikleri özelinde tüketici talebini karşılayabilecek senaryolara yönelik çözümler üretmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK VURGUSU

Açıklamada işletim sisteminin hız ve güvenlik özellikleri üzerinde durulması dikkat çekti. ABD Başkanı Donald Trump, mayıs ayında imzaladığı başkanlık emrinde Amerikalı firmaların, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanmalarını yasaklamıştı.

Ardından Huawei milli güvenlik endişeleri nedeniyle ‘kara liste’ye alınmış. Google, Intel ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin iş yapmalarına çeşitli kısıtlamalar getirilmişti. Kararın ardından Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmanın kapsamını daralttığını duyurmuştu.

Alphabet’in aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi güncellenemeyeceği tahmin ediliyordu. Fakat G 20 zirvesinde, Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yaptığı görüşme sonrasında iki ülkenin ticaret ile ilgili sorunlarını aşması için müzakere masasına geri döneceğini açıkladı. Atılan bu adım kapsamında Trump, Amerikan şirketlerinin Çinli telekom devi Huawei’ye donanım satabilmesinin önünü açacağını söyledi. Açıklamanın ardından Google dahil olmak üzere ABD’li şirketlerin Huawei ile olan ilişkileri normale dönmüş oldu.

Huawei’nin kendi işlemcisini üretmesi son yaşanan kriz ile başlayan bir süreç değil. Medyaya yansıyan bilgilere göre, şirket 7 yıl önce bu çalışmalara start vermişti