Veri ihlalleri, şirketleri küresel olarak ortalama 4,35 milyon dolar zarara uğratıyor. Türkiye’de ise bu oran 16,26 milyon lira olarak kaydedildi.

IBM’in iş güvenliği birimi IBM Security, her yıl yaptığı güvenlik araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Veri İhlalinin Maliyeti Raporu’na göre, kuruluşlar için bir veri ihlalinin küresel ortalama maliyeti, tüm zamanların en yüksek değeri olan 4,35 milyon dolara ulaştı. Kaydedilen bu değer, bugüne kadar ki en maliyetli ve yüksek etkili veri ihlalleri olduğunu ortaya koyuyor. Son iki yılda veri ihlali maliyetlerinde yaklaşık yüzde 13’lük bir artış meydana gelmesiyle elde edilen bulgular bu olayların aynı zamanda mal ve hizmet maliyetlerinin yükselmesine de katkısı olabileceğini gösteriyor. Ürünlerin maliyeti enflasyon ve tedarik zinciri sorunları eşliğinde dünya çapında artarken, incelenen şirketlerin yüzde 60’ı da ihlaller nedeniyle ürün veya hizmet fiyatlarını yükseltti. 

Türkiye’den 20 şirketi de kapsayan rapora göre, bu şirketler ortalama 16,26 milyon liralık veri ihlali maliyetlerine maruz kalıyor. Türkiye’de veri ihlallerinin en yaygın nedenleri arasında yüzde 18 oranla phishing (yemleme) yine aynı oranla çalınan kimlik bilgileri ve yüzde 16 oranla yanlış bulut yapılandırmaları yer alıyor. Araştırma, Türkiye’de veri ihlali başına düşen en yüksek maliyete sahip ilk üç sektörün, kayıt başına bin 300 liralık ortalama maliyetle finans sektörü, kayıt başına bin 31 liralık ortalama maliyetle teknoloji sektörü ve kayıt başına bin 2 liralık ortalama maliyetle hizmet sektörü olduğunu ortaya koyuyor. 

Veri ihlallerinin kuruluşlar için önemli bir yük olduğuna dikkat çeken IBM Türkiye Genel Müdürü ve Teknoloji Lideri Volkan Sözmen, “Veri ihlali maliyetleri, araştırmanın önceki yıllarına kıyasla hızla yükselmeye devam ediyor. Bu rapor bizlere, işletmelerin Sıfır Güven Yaklaşımı’nı kullandıklarında net bir avantaj elde ettiğini gösterirken, veri ihlali olaylarının maliyetini önemli ölçüde düşürmeye nasıl yardımcı olabileceğinin altını çiziyor.” şeklinde konuştu.