İngiltere Savunma ve Güvenlik Forumu Başkanı Olga Maitland, Türkiye’yi siber güvenlik alanında müttefik olarak kabul etmeye hazır olduklarını belirtti.

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Boğaziçi Zirvesi kapsamında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Olga Maitland, Türkiye’nin siber güvenlik alanında önemli bir aktör olduğunu söyledi. Maitland, İngiltere’nin Türkiye ile bu alanda bilgi paylaşmaya istekli olduğunu ifade etti. Ayrıca Türkiye’nin müttefik olarak kabul edilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Olga Maitland, ulusal güvenlik ve savunma alanlarına yaklaşımda dünya genelinde büyük bir değişim olduğunu vurguladı. Önde gelen ülkelerin bu alanlara çok ciddi bütçe ayırdıklarını ifade eden Maitland, Birleşik Kralık’ın asker sayılarını düşürdüğünü söyledi. Asker sayılarının düşürülmesinin sebebini açıklayan Olga Maitland, asker üzerinden tasarruf edilip bu bütçenin siber güvenlik alanında kullanıldığını aktardı.

Çin’in bu alanda ciddi yatırımlar yaptığını, geleceğe dönük planların yapılmasının gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Başkan Olga, “Ben buna dijital otoriterlik diyorum. Henüz ABD ile boy ölçüşemiyorlar fakat hızla yetişiyorlar.” diyerek düşüncelerini ifade etti. Tüm bunlara ek olarak, Rusya’nın kapasitesinin de hesaba katılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin de bu alanda önemli bir aktör olduğunun altını çizen Başkan Olga, insansız hava uçaklarının (İHA), modern savaşların bir parçası olduğunu söyledi. İHA’ların esnek, ucuz ve fark edilmesi zor silahlar olduğunu hatırlattı. Keşif alanında çok iyi olan İHA’ların aynı zamanda modern bir savunma mekanizmasına dönüşebileceklerini belirtti. Bir siber saldırı durumunda İHA’ların işlevsiz kalabileceğinin de altını çizen Maitland, “İHA yazılımlarının da korunması gerekiyor, bu nedenle Türk hükümetinin meseleyi doğru anladığını düşünüyorum, bu Birleşik Krallık dahil büyük ülkelerin de yaptığı şey.” diyerek sözlerini noktaladı.