Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, internet versiyonuna Facebook Messenger aynısı bir mesajlaşma bölümü eklemeye hazırlanıyor. Bu gelişme, Instagram’ı fazlalıkla internet üzerinden kullananları fazasıyla memnun edebilir.

Instagram’ın masaüstü tüketimi ile mobil tüketimi arasında dağlar kadar fark var. Elbette bu şaşılacak bir hal değil; fakat tanınmış programın internet sürümündeki kısır özellikler, Instagram’ı masaüstünden de efektif bir şekilde kullanmak isteyen insanların elini kolunu bağlıyor. Zira internet versiyonundan ne fotoğraf yükleyebiliyorsunuz ne de mesaj atabiliyorsunuz.

Instagram’ın internet sürümündeki kullanıcı kitlesini çoğaltmak amacıyla harekete geride bıraktığımız sosyal medya devi, mobil uygulamaya göre gerektiğince geliştirmeye açık olan bu kısmı çok daha fonksiyonel bir yer haluna getirmeye hazırlanıyor. Şirket, Instagram’ın internet arayüzüne DM yani direkt mesaj bölümü eklemek amacıyla kolları sıvadı.

Söz hususu yenilik, sosyal medya platformlarının yeni özelliklerini keşfetme hususu ile ilgili başarılı bir sicile sahip olan Hong Kong’lu geliştirici Jane Manchun Wong doğrulusunda belirleme edildi.

Wong, DM’lerin Facebook Messenger’a benzer bir arayüze sahip olduğunu ve kıyı çubuğunda listelendiğini söylüyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, daha evvelce yaptığı açıklamada, Messenger, Instagram ve WhatsApp arasında çapraz iletişimin kurulabileceğinin sinyallerini vermişti. Bu amaçla söz hususu uygulamaların benzer kullanıcı arayüzlerini paylaşması pek de muazzam değil.

Instagram’ın yeni özelliği, özellikle influencer’lar ve işletme hesaplarını kullananlar amacıyla nimet olabilir. Zira telefondan yüzlerce şahsa yanıt vermek o kadar da basit olmasa gerek. Instagram bir de internet versiyonundan fotoğraf yüklemeye izin verirse tadından yenmez.

Halihazırda ufak bir kullanıcı kitlesi doğrulusunda test edilen özelliğin ne vakit kullanıma sunulacağı şimdilik belli değil. Ancak yeni ilerlemeler bulunduğu takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.