Apple’ın 10 Eylül’de tanıttığı ve 18 Ekim’de Türkiye’de satışa sunacağı iPhone 11, iPhone 11 Pro ve Pro Max’in resmi fiyatları hakkında soru işaretleri kalmadı. Peki Türkiye’de ve dünyanın diğer ülkelerinde iPhone 11 Pro almak için kaç gün çalışmanız gerekiyor?

Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone, ilk defa Türkiye’de piyasa şartlarına göre bu kadarı düşük fiyattan satışa sunulacak. Elbette 2 yıl öncesine kıyasla yaşanan kur değişimi ve vergi artışından dolayı yine pahalı, ancak beklenen fiyata kıyasla oldukça uygun

Buna rağmen Türkiye’de 2500 TL net gelire sahip bir kişi, iPhone 11 satın almak için yemeden içmeden 87,1 gün çalışmak durumunda. Bu rakam, gelir mevcut asgari ücret ile hesaplandığında 89,1 güne çıkıyor. Yani yaklaşık 3 ay boyunca herhangi bir harcama yapmadan, tüm gelirinizi biriktirip ancak bir adet iPhone 11 64 GB satın alabiliyorsunuz.

7,299 TL’lik başlangıç ücreti bulunan iPhone 11 64 GB için ödenen toplam vergi tutarı ise 3500 TL’yi buluyor. Bu tutar, çalışılması gereken süreyi neredeyse ikiye katlıyor. Yine de Apple’ın geçtiğimiz yıla göre daha uygun fiyat belirlemiş olması, çalışma süresini 6,7 gün azaltmış durumda.

Peki diğer ülkelerde durum nasıl? Numbeo’nun verilerine göre diğer ülkelerdeki ortalama maaş bilgileriyle o ülkelerdeki iPhone 11 fiyatlarını karşılaştırınca ortaya istatistik çıkmış oluyor.

iPhone 11 64 GB satın almak için diğer ülkelerde ne kadar çalışmanız gerek?

Türkiye, listede iPhone 11 almak için en uzun çalışma süresinin gerektiği 3 ülkeden birisi. Zirvede 96,7 gün ile Ukrayna var. Kolombiya ise 89,7 gün ile ikinci sırada. 2593 TL baz alınan bu araştırmada ise 89,1 gün çalışarak Türkiye’de iPhone 11 64 GB alabildiğimizi görüyoruz.

Listenin zirvesinde, yani bir adet iPhone 11- 64 GB için en az çalışma gerektiren ülke konumunda İsviçre bulunuyor. Türkiye’de 89,1 gün çalışarak aldığımız aynı cihazı, ortalama gelirle İsviçre’de 4,8 günde almak mümkün. ABD’de bu süre 5,8, Lüksemburg’da 6,7 günden ibaret.

Elbette bu alım gücüne etki eden pek çok hususu var. Kişi başına düşen milli gelir, asgari ücret seviyesi gibi yerel değişkenler var. Bu arada iPhone 11’in farklı ülkeler için sahip olduğu fiyatlar arasında da ciddi farklar yok.