ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre şirketlin tamamına yakını son 12 ay içinde en az bir kez fidye yazılım saldırısına uğradı.

COVID-19 salgını sırasında giderek artan fidye yazılımı tehdidiyle şirketler felaket kurtarmaya öncelik veriyor ve bulut teknolojileri bir felaket kurtarma ortamı olarak daha büyük bir rol oynamaya başladı.

Araştırmayı yapan Datrium şirketinin CEO’su Tim Page “Fidye yazılımları, işletmeleri dramatik bir şekilde rahatsız etmeye devam ediyor ve bu araştırma, COVID-19 pandemisinden kaynaklanan yeni dağıtılan iş gücü nedeniyle işletmelerin bu konuda daha fazla endişe duyduğunu gösteriyor” dedi.

“Uzaktan çalışmanın mevcut yaygınlığı, fidye yazılımı suçluları tarafından artan hedeflemeye daha açık oldukları için işletmeleri daha savunmasız bir konuma getiriyor.”

İşletmeler ekonomik gerilemeden kurtulmak için stratejilerini dönüştürdükçe, yüz binlerce dolara kadar çıkabilen bir fidye yazılımı saldırısının maliyeti sonuçlarına ciddi bir darbe indirebilir.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 96’sı şirketlerinin COVID-19 salgını sırasında fidye yazılımı saldırısına uğramaktan giderek daha fazla endişe duyduklarını söyledi. Bu, şirketlerin yaklaşık yüzde 90’ının fidye yazılımını iş için kritik bir tehdit olarak gördüğü Datrium tarafından yapılan “Kurumsal Veri Dayanıklılığı ve Felaket Kurtarma Durumu 2019” araştırmasına kıyasla bir artışa işaret ediyor.

Ankete katılanların yüzde 68.5’i fidye yazılımı saldırılarının şirketlerine 100.000-500.000 dolar arasında maliyet çıkardığını iddia ederken, yüzde 19.7’si fidye yazılımı ödemesi, kesinti ve iş kaybı da dahil olmak üzere 500.000 dolardan fazla bir kayıp bildirdi.

Uzak bir işgücüne geçiş ve fidye yazılımlarının artan endişesi, şirketlerin olağanüstü durum kurtarma ve güvenlik stratejilerini yeniden düşünmelerini sağlamıştır. Katılımcıların yüzde 92’si, yeni dağıtılan işgücü göz önüne alındığında, şirketlerinde felaket kurtarmanın öneminin arttığını bildirdi.