Kaspersky, çeşitli internet platformları ve dijital uygulamalara dair gizlilik ve güvenlik talimatları konusunda faydalı tavsiyeler sunan bir web sitesi olan Privacy Checker kullanıcıları tarafından gönüllü olarak sağlanan anonim verileri analiz etti.

Verilere göre, kullanıcılar en çok Android’de (yüzde 85) gizlilik ayarlarının nasıl kullanılacağını öğrenmekle ilgilenirken, uygulamalar konusunda ise bu yılki isteklerin çoğu, yüzde 22’si Google hizmetleri güvenlik yönergeleriyle ilgili.

Kaspersky’nin araştırma bulguları, Ocak 2022 ile Temmuz 2022 arasında Kaspersky Privacy Checker web sitesine yapılan ziyaretlerle ilgili anonim verilere dayanarak elde edildi. Araştırmada kullanıcıların en çok hangi hizmetler ve platformlar için güvenlik ayarlarını ve talimatlarını talep ettiği değerlendirmeye alındı.
Bu veriler, diğer işletim sistemlerine kıyasla Android platformundaki hizmetlere dair gizlilik yönergeleri için çok daha fazla talep olduğunu gösteriyor. Araştırmada Windows ve iOS aynı sonucu alırken, (yüzde 6) en düşük istek sayısı MacOS için kaydedildi (yüzde 3).

Privacy Checker web sitesinde en çok görüntülenen sayfalara ilişkin rakamlar da Android’e dair isteklerdeki popülerliği doğruluyor. En çok görüntülenen sayfaların tümü, bu işletim sisteminde çalıştırılan hizmetler veya uygulamalara dair talimatlarla ilgiliydi.

Kullanıcılar, farklı işletim sistemlerinde genel olarak hizmet ayarları için en çok Google hizmetleri (yüzde 22), WhatsApp (yüzde 14), işletim sistemleri gizlilik kuralları (yüzde 12) ve Chrome (yüzde 12) yönergeleriyle ilgilendi. Instagram (yüzde 11), istek sayısı açısından bu yıl Facebook’tan biraz daha iyi performans göstererek ilk beşte yer aldı. Facebook’un payı yüzde 10 oldu.