14 yıl önce hayatımıza giren, bir zamanların en güvenilir mesajlaşma programı Blackberry Messenger kapandı.

31 Mayıs’ta Blackberry Messenger programı tüketici versiyonu kapandı. 2016 yılında BlackBerry Messenger uygulamasını devralan şirket EMTEK, Blackberry Messenger (BBM) uygulamasının kullanıcılara ulaşması için ellerinden geleni yaptıklarını ancak şirket, bir türlü yeterli kullanıcı sayısına ulaşamadıklarını belirterek söz konusu mesajlaşma uygulamasını 31 Mayıs’ta kapatacağını açıkladı. Cuma günü kullanıcıların fotoğraf, video ve dosyalarını kaybetmemek için indirebilecekleri son gündü.

Hoşçakal Demek Zor Olsa da Veda Etme Vakti

“Bugüne kadar oluşturduğumuz yazılımla gurur duyuyoruz. Ancak teknoloji dünyası çok değişken. Tüm çabalarımıza rağmen, kullanıcılar diğer platformları tercih etmeye devam ettiler. Yeni kullanıcılar da bizi tercih etmekten kaçındı.” diye açıklama yapan EMTEK şirketi sosyal medya üzerinden: “Hoşçakalın demek bizim için zor olsa da bunu demek zorundayız. Artık gün batımı yaklaşıyor, bizim için ise yola başka şekilde devam etme vakti.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Sürüm Kullanılmaya Devam Edilecek

BBM uygulamasının kurumsal sürümünü kullananlar ise uygulamayı kullanmaya devam edecekler. BlackBerry Messenger kurumsal sürümü Google Play Store ve App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilecek. Fakat altı ayda bir abonelik ücreti ödenecek.