İngiliz BBC kanalı, cep telefonlarındaki uygulamaların kullanıcıları dinlediğinin efsane olduğunu iddia etti.

Londra merkezli Wandera adlı araştırma şirketinin, yaptığı bir araştırmayı sayfalarına taşıdı. BBC, Facebook ve Google gibi şirketlerin insanları cep telefonlarındaki programları üzerinden dinlediği ve bu şekilde kullanıcıların karşısına hedeflenmiş reklam çıkardığı iddiaları olduğunu hatırlattı. Ayrıca İngiliz kanalı, internette bazı videoların da olduğunu ve bu videolarda insanların sohbet edip arkasından bu konuşmalarına dair reklamları internette gördüklerini gösterdiklerini yazdı.

Wandera’daki siber güvenlik uzmanları üç gün süren bir deneye imza attı. Samsung ve Apple cep telefonlarını kullanan firma, ikişer telefonu reklamların dinletildiği bir odaya, diğer ikişer telefonu da sessiz bir odaya koydu. Telefonlarda bulunan Facebook, Instagram, Chrome, SnapChat, YouTube ve Amazon gibi aplikasyonlar açık tutuldu ve her türlü izin verildi.

Üç gün süren deneyde batarya ve veri kullanım seviyeleri de takip edildi. Bu araştırma sonucunda iki odada bulunan telefonlarda bir farklılık bulunamadı.

KANIT YOK

Wandera’dan sistem mühendisi James Mack, “30 dakikadan fazla süren süreç sırasında veri kullanımı, sanal asistanların kullanımdan çok daha azdı. Yani konuşmalar dinlenip bunların bulut sistemine aktarılmıyor. Böyle olsaydı, veri kullanımı, sanal asistanların veri kullanımı kadar yüksek olmalıydı” dedi.

Şirketin CEO’su Eldar Tuvey de bu sonuçların herhangi bir gizle dinleme olmadığını gösterdiğini savundu. Tuvey, “Bu araştırmaya ismimi basarım. Test ettiğimiz platformlarda bir şeylerin olduğunu gösteren kanıt yok. Bilmediğimiz bir şekilde olabilir ama bu pek olası değil” dedi.

BBC, bu sonuçların pek şaşırtıcı olmadığını, konum bilgisi, internet geçmişi ve piksel takibinin yeteri kadar bilgi sağladığını kaydetti.

Londra Kraliyet Okulu’ndan mobil reklam ve güvelik uzmanı Soteris Demetriou da internette gördüğünüz reklamların şirketlerin elindeki büyük miktardaki veriye dayalı olduğunu belirtti.