Teknoloji birçok alanda insanların hayatını kolaylaştırmaya devam ederken, diğer yandan ise bu yenilikçi teknolojileri kullanan insanlar da siber suçluların ve dolandırıcıların her zaman için radarında oluyor. Siber güvenlik tehditleri artıp çeşitlenirken, kullanıcıların bu teknoloji hizmetlerini kullanırken dikkatli olmaları gerekiyor.

İşte dijital para transferinde yaşanabilecek olası dolandırıcılıklardan korunmak ve yüksek düzeyde güvenlik için bilinmesi gereken faydalı bilgiler.

Kişisel bilgiler özel mülkiyetinizdir

Kişisel bilgilerinize özel mülkiyetinizmiş gibi davranın ve bunları yalnızca güvenebileceğiniz kişilerle paylaşın. Kart numaranızı ve CVV kodunuzu (kartınızın arka yüzündeki güvenlik kodu) yabancılarla paylaşmayın.

Koruma yazılımı kullanın, oturumu hiç açık bırakmayın

Dijital dünyanızın eviniz kadar güvenli olması gerekir. Uygulama ve yazılımları kendi bilgisayarınızda güncel tutun, virüsten ve/veya kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yönelik koruma yazılımı kullanın. Kullanımı herkese açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, bilgilerinizi asla kaydetmeyin ve oturumu kapattığınızdan emin olun.

Dolandırıcılar gerçek karakterler gibi davranır, aman dikkat!

Şüpheli bağlantılara kesinlikle tıklamayın. Dolandırıcılar, gerçek karakter rolüne girme konusunda oldukça profesyoneldirler. Hesaplarınızın olduğu bankalar veya dijital hizmet aldığınız firmalar, e-posta ya da online platformlarında siz oturum açmadan bağlantılara tıklamanızı asla talep etmezler.

Tehlike sinyallerini erken tespit edin, temkinli olun

Online para transferinde dolandırıcılık oldukça farklı şekilde karşınıza çıkabilir;
Sizden paranızı farklı bir hesaba taşımanızı isteyen;
“Paranız tehlikede olduğu için” harekete geçmenizi söyleyen;
Para göndermeniz için sizi aceleye getirmeye veya panikletmeye çalışan;
Hesabınızda ne kadar paranız olduğunu soran;
Şifrelerinizi, parolalarınızı, PIN numaralarınızı, kart ayrıntılarınızı veya kişisel bilgilerinizden herhangi birini onlara söylemenizi isteyen herkese karşı temkinli olun.

Durun, sorgulayın ve hemen harekete geçin

Paranız cebinizden ya da banka hesabınızdan çıkmadan önce durun ve düşünün. Ödeme yapmanızı isteyen herkesin niyetini derinlemesine sorgulayın. Resmi şirketler, size kendinizi emin hissetmeniz için zaman tanır. Şüpheli şahıslar ise aksine acelecidirler. Dolandırıcılık kurbanı olduğunuzu düşündüğünüz durumda hemen harekete geçin: vakit kaybetmeden size hizmet veren şirketle veya bankanızla iletişime geçin.